Laukos
Graudkopība

Laiks ķerties pie rupjās lopbarības gatavošanas 0

Foto – Zanda Birze

Lai gan rupjās lopbarības sagatavošana sākusies jau teju visā Latvijā, tomēr vēsā pavasara dēļ zālāju attīstība iekavējusies par pusotru nedēļu, liedzot aktīvāku tās pļauju, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) lopkopības konsultantu novērojumi.

LLKC biroju lopkopības konsultanti visā Latvijā norāda, – pašlaik ir īstais brīdis rupjās lopbarības gatavošanai skābbarībai, īpaši no stiebrzāļu maisījumiem, kas sēti tīrsējā, jo tie jau sasnieguši vārpošanas stadiju un 75% apjomā ir pļaujami.

Daiga Baltiņa, LLKC Lopkopības nodaļas lopkopības konsultante: “Atsevišķos reģionos, piemēram, Balvu un Alūksnes pusē, kur gaisa temperatūra jūnija pirmajās naktīs noslīdēja zem 0 0C un arī sausums bija ievilcies, augi vēl nav sasnieguši atbilstošu attīstības stadiju, līdz ar to saimnieki gaida. Izņēmums gan ir kamolzāle un timotiņš, bet šie komponenti ir salīdzinoši maz iekļauti maisījumos. Pēdējo dienu nokrišņi un labvēlīgā gaisa temperatūra šiem zelmeņiem pēc 4–7 dienām varētu ļaut sasniegt pļaušanas stadiju.”

LLKC Jēkabpils, Aizkraukles, Krāslavas, Madonas, Saldus, Liepājas un Cēsu konsultanti norāda, ka pirmās skābbarības gatavošanu sākušas lielās saimniecības ar izslaukums virs 10 000 kg piena no govs gadā, pēc tam mazās un vidējās saimniecības. Pirmie stiebrzāļu zelmeņi saimniecībās ap Saldu, Preiļiem un Raunu sākti pļaut jau maija beigās.

LLKC lopkopības speciālisti atgādina, ka ir ļoti būtiski sekot tam, lai zālāji tiktu pareizi un regulāri mēsloti, jo atšķirības nemēslotos laukos ir ļoti labi redzamas. “Ja vēl nav paspēts lauku nomēslot, aicinām pēc pirmā pļāvuma tos tomēr pabarot, lai iegūtu labāku zelmeņa masu,” uzsver D. Baltiņa.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Rīgas dzirnavniekam” pērn neliels apgrozījuma kritums
1 diena
LE
LETA
Laukos
Mājražotāju kooperatīviem plāno atļaut pretendēt uz ES un valsts atbalstu
1 diena
LE
LETA
Laukos
Rīgā novembra beigās notiks kaņepju nozares konference
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
7 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
8 stundas