Meži, Mežsaimniecība

Vai nezālēs ieaugušas jaunās priedītes jāravē? Atbild eksperts

Skultes iedzīvotāji satraukti lūdza palīdzību, informējot, ka Skultes ciemata tuvumā netiek koptas pašvaldības SIA “Rīgas meži” jaunaudzes. Priedītes iestādītas pirms pieciem sešiem gadiem, bet tagad ieaugušas nezālēs un ātraudzīgajos lapu kokos. Tādā pamežā jaunie kociņi nespējot izdzīvot.

Mežzinātniece Dagnija Lazdiņa paskaidroja, ka Latvijā tiek izmantotas dažādas mežu kopšanas tehnoloģijas.

“Agrāk, kad bija mazāk meža zvēru un neapzinīgu cilvēku, jaunaudze būtu izkopta, izzāģējot bērzus, bet tagad cenšas priedi lieki “neatkailināt”. Citādi pārnadži nomizos un apkodīs kociņus, bet cilvēki piesārņos jaunaudzi,” pastāstīja D. Lazdiņa.

Viņa norādīja, ka vietumis varbūt arī prasītos jaunaudzi drusku izkopt, bet tas nav meža parks, bet gan parasta jaunaudze. Mērķa koki – priedes – nav nonīkuši. Pa vidu redzama normāli veidojusies dabiskā konkurējošā veģetācija. Ja to novāks, strauji palielināsies riski, ka kociņi varētu ciest no meža zvēriem vai negodprātīgiem cilvēkiem.

“Ja jaunaudze būtu nekopta, tad piecus gadus veci bērzi būtu lielāki un priedes mazākas. “Rīgas meži” veic neintensīvu kopšanu,” secina D. Lazdiņa.

Arī mežzinātnieks Pēteris Zālīte norāda, ka ne audzes biezība, ne egles vai bērza piemistrojums būtiski neietekmē priedes stumbru kvalitāti.

1 komentārs

  1. Vēl 20 gadus atpakaļ bija tāds jēdziens – jaunaudžu kopšana, kas ietvēra jēdzienu – atēnošana. Priedei vajag sauli, ja tā tiek noēnota tā aiziet bojā.
    To ir apgalvojuši arī pašreizējie priežu mežu cirstgribētāji jūrmalas kāpās. Tā ka, ja šajā priežu stādījumā neveiks kopšanas darbus, priedes nenovēršami aizies bojā.
    Atsaukties uz P. Zālīti ir vienkārši nekorekti, jo lai stumbrs veidotos priedei vispirms ir kaut cik jāizaug, un tad protams, būs viss kārtībā.

Pievienot komentāru