Meži, Mežsaimniecība

Latvijā grasās pārdot 110 000 hektārus meža; darījuma summa – līdz 200 miljoniem eiro

Pārdodot Latvijā reģistrēto SIA “Bergvik Skog”, kas pieder vienam no Zviedrijas lielākajiem mežu īpašniekiem – akciju sabiedrībai ar tādu pašu nosaukumu, tā pircējs iegūs īpašumā 110 000 hektārus mežu. Tas secināms pēc uzņēmuma akcionāru (norvēģu un zviedru apdrošināšanas kompānijas un Zviedrijas pensiju fonds) lēmuma sadalīt uzņēmumu, īpašumā esošos mežus nododot koksnes pārstrādes uzņēmumiem.

Kad notiks šis darījums un kurš būs jaunais mežu īpašnieks, to SIA “Bergvik Skog” valdes loceklis Larss Georgs Hedlunds pagaidām neatklāj. Vien pieļauj, ka pircējs varot būt gan kāds no Zviedrijas mātes uzņēmuma “Bergvik Skog AB” īpašniekiem, gan kāds vietējais mežsaimniecības uzņēmums.

Ņemot vērā Latvijas mērogam milzīgo summu, par kādu provizoriski varētu tikt noslēgts šis darījums ar mežiem – 150 līdz 200 miljonu eiro apmērā, maz gan ticams, ka mežus spētu nopirkt kāds vietējais uzņēmums vienā paņēmienā, ja vien pārdevējs nebūtu ar mieru dažādās Latvijas vietās esošos meža īpašumus pārdot katru atsevišķi.

Drīzāk pieļaujams, ka 110 000 hektārus iegūs īpašumā Zviedrijas mēbeļu lielražotājs “IKEA”, par ko netieši liecina šī norāde uz esošo mežu nodošanu koksnes pārstrādes uzņēmumiem.

Šogad jau ziņots, ka Baltijas valstīs “IKEA” naski iepērk mežus. Šī gada sākumā Latvijā “IKEA” jau piederēja ap 22 000 hektāru. Baltijas valstīs zviedriem pieder ap 38 000 hektāru mežu. Pašlaik AS “Latvijas valsts meži” (LVM), SIA “Latvijas Finieris mežs” un SIA “Bergvik Skog” īpašumā, valdījumā un apsaimniekošanā ir gandrīz 30% Latvijas teritorijas.

Latvijā meži aizņem 3,2 miljonus hektāru, tostarp puse pieder privātajiem īpašniekiem, puse uzņēmumam valsts akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži”. Tiek lēsts, ka ārzemju uzņēmumu un ārzemnieku rokās ir līdz 300 tūkstošiem hektāru, kas ir aptuveni 13% no visiem privātajiem mežiem.

Uzziņa

Zviedrijas uzņēmums Bergvik Skog AB savu darbību Latvijā uzsāka 2008. gadā, iegādājoties 100% SIA “Fraxinus” kapitāldaļu un četriem Zviedrijas uzņēmumiem piederošās SIA “Ruda” 100% kapitāldaļas. Reizē ar SIA “Fraxinus” iegādi Bergvik Skog AB iegādājās SIA ”Fragaria”(zemes īpašumi Latvijas rietumos) un SIA “Myrtillus” (zemes īpašumi Latvijas austrumos). 2010. – 2011. gadā, veicot uzņēmuma iekšējo reorganizāciju, SIA “Fraxinus” tika pārdēvēta par “Bergvik Skog”, kas šobrīd nodarbojas ar SIA “Fragaria”, SIA “Myrtillus” un SIA “Ruda” meža īpašumu apsaimniekošanu.

2016.gadā”Bergvik Skog” apgrozījums bija 2,22 miljoni eiro salīdzinājumā ar 2,50 miljoniem 2015. gadā, savukārt peļņa – 210 551 eiro salīdzinājumā ar 325 663 eiro 2015.gadā, liecina “Firmas.lv” dati.

50 Komentāri

 1. Zviedrija ir trešā lielākā pēc platības Eiropas Savienības valsts,kurā ap 65% no teritorijas joprojām aizņem meži.Bet ne jau savus mežus zviedri izcirtīs! Kuri tad konkrēti bija tie,kas pirmie atļāva iztirgot par sviestmaizi ārzemniekiem Latvijas mežus,kuri pieder ne jau kādai no mūsu cīnītājām-partijām?

 2. Vienotība,Nacionālā apvienība,No sirds Latvijai,Kustība Par,Latvijas reģionu apvienība,Zaļo un zemnieku savienība klusē!

 3. Zviedru koloniālisti ir Latviju vienmēr tikai izmantojuši un izsūkuši. Bet vietējās mafiozās valdības — tām Latvija nerūp par vairāk kā par tik, cik melns aiz naga.

 4. Letiņi savas zemes un mežus iztirgoja palaižot vēja tādas bagātības Naudu nodzēra vai iztērēja šmotkās. Paņēma vēl kredītus tajās pašās sviedru bankās, jo džipam un namelim pietrūka. Tad plīsa kredīta burbulis un muka visi uz ārzemēm sēņu verdzībā.Nu tad pasakiet vai nav viena stulba tauta Baltijas jūras krastā?

   1. Nu nevajag mērkakim dot granātu!
    Mežiem, zemei un dabas resursiem ir jābūt tiksi un vienīgi valsts īpašumā. To var nodot uz noteiktu laiku kādam apsaimniekošanā, ja tiek izpildīti virkne noteikumu, galvenais – pienācīgu nodokłu nomaksāšana valsts budžetā!

  1. Padomju laikā, Tu tā nepateiktu, pat ja arī Latvija bija okupēta, tad visi bija gudri un prata strādāt.. Bet nejau tauta bija stulbāka vai gudrāka, vnk p;arvaldes sistēma pret Latviju bija atbildīgāka un saimnieciskāka, par to liecina viss jebkurā nozarē, kurai vien nepieskaries. Mūsdienās jums rietumu ideologi izskaloja visu cilvēcisko prātu, atstājot tikai kopšablona domāšanu.. pasniedz jums jaunu šablonu kā domāt par to vai citu un jūs to metaties realizēt tiklīdz pamanat, ka tur ir Eiro zīmes simboli, un jūs to saucat par saimniekošanu! Bet tā ir totāla anihilācija piesegta juridiski skaisti un cēli. Tauta ir abstulbināta tikai vienā, tamā, ka izvēlas tos pašus.. , jo patiesībā izvēles nav .. jebkuri kas tādā sistēmā strādā, pilda tās saimnieku uzdevumus, tādēļ, ne partijā jautājums, un tas ir jāapzinās. Ja cūku iespundē rijā pie siles, tad tai nebūs izvēles no kuras siles un ko ēst, bet to, ko dos – tā ir Latvijas politika.

   1. Ko tu >>> te muldi par labāko pārvaldi padomju laikā. Nepārtraukta zagšana, izsaimniekošana un nelioģisms – tas bija padomju laikā. Neefektīva ražošana un bezjēdzīga produkcija, kuru pirka tikai tāpēc, ka nekā cita nebija. Besī man šitie padomju slavas dziesmu dziedātāji!

    1. P.L. – Nu tad dzīvo un izbaudi to kas notiek klusējot. Bet tie, kam rūp Latvija neklusē un spēj salīdzināt kā bija un kā ir.. Zaga saki.. salīdzini elektroenerģijas cenas, komunālās cenas, ražōšanas potenciālu IKP.. un redzēsi, kur zaga, bet kur saimniekoja. Neviens te neko neattaisno, bet reāli sasaista pārvaldes darbus, mūsdienās zog no kopējās vērtības, tad ja zaga, tad zaga no ienākumiem! Ir starpība vaine! Un nekad cilvēkus tik zemu nevērtēja kā tagad.. tagad varam kaut visi aizbraukt, paaicinās viesstrādniekus, lūk Latvieša cena Latvijas valdošās sistēmas aprēķinos. Nulle, pilnīga aizvietojamība ar dajebko, kas gatavs kalpot neototalitārismam.

     1. Citāts – “Hmm, varētu padomāt ka tad viesstrādnieki neplūda straumēm, tie paši gucuļi utt.”
      Atbilde – Tu saki faktu.. pliku faktu, bet ja sasaistam ar cēloņiem, tad redzam drūmo patiesību, proti – Tad brauca uz Latviju strādnieki un visu veidu plaša spektra speciālisti un inžinieri no Visas padomijas tādēl, ka Latvijā viss attistījhās un auga tik strauji, ka savu speciālistu fiziski nepietika.. Tas bija dēļ pieprasijuma!
      Tagad gan, uz Latviju brauc speciālisti un saucamie viesstrādnieki nejau tādēļ, ka mēs augam un mums savu trukst, bet tādēļ, ka mūsu speciālisti pamet Latviju ļoti strauji un progresējoši ātri.. tādēļ nepietiek jau pat uz to minimumu, kas būtu vajadzīgs.. Tobiš tagad piepl”ust nevis attīstības dēļ, bet degradācijas dēļ, tā’dēl, ka savēji visu pamet un mūk kā no degoša kuģa.
      Sajuti starpību?

 5. Tagad atbildiet uz jautājumu, kas ir Latvija, kad tauta aizbrauc, zeme izpārdota, meži izcirsti…? Paliek tikai Jūsu mīļā valdošā partija, dēvētā valdība,…

 6. ja arī Latvija bija okupēta, tad visi bija gudri un prata strādāt.. Bet nejau tauta bija stulbāka vai gudrāka, vnk p;arvaldes sistēma pret Latviju bija atbildīgāka un saimnieciskāka, par to liecina viss jebkurā nozarē, kurai vien nepieskaries. Mūsdienās jums rietumu ideologi izskaloja visu cilvēcisko prātu, atstājot tikai kopšablona domāšanu.. pasniedz jums jaunu šablonu kā domāt par to vai citu un jūs to metaties realizēt tiklīdz pamanat, ka tur ir Eiro zīmes simboli, un jūs to saucat par saimniekošanu! Bet tā ir totāla anihilācija piesegta juridiski skaisti un cēli. Tauta ir abstulbināta

 7. normali domajosi cilveki savus mezus pardod un ieguto naudu investe citos biznesa projektos kur pelna ir atraka un izdevigaka!

  Jūs tak tur laucinieki esat lielaka daļa tupi ka zābaki no biznesa neko nesaprotat!!!

  Domājiet kad jūsu mežam ir baigā vērtiba visa mūža garumā???????? Tad kad ir kokam savs ciršanas vecums tad koks ir janocērt,vaj meža ipašums ir japardod! Nevis šitie teksti vot es atstašu mazberniem mantojumā! Lielākā daļa tiem mazberniem atstaj vecus sapuvušus paraugušus mežus! Kam vairs nav lietkoksnes cenas bet ir tikaj malkas cena!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Rēķinot 20 eiriķus par m3 tā arī ir tikai malkas cena. Un šī cena sastāda vairāk nekā divi miljardi šiem 110000 ha meža. 200miljoni ir tikai 10 daļa no faktiskās meža vērtības. Ne jau visiem iedzīvotājiem esat atņēmuši veselo saprātu un matemātikas zinības.

  2. Redzi starpību? – Tu tikai biznesu redzi un ciparus, mēs redzam mājas, zemi un dabu kurā dzīvojam. Mums nav vajadzīgi jūsu Eiro apmaiņā pret Latvijas dabu, dzīvnieku, floras un faunas mājvietu. Jūs runājat, kā totāli iztukšota persona. Tad šī zeme nav jums mājas.. Ja jums tā visur rēgojas nauda, tad pirms ķeraties pie meža izciršanas palūkojat uz sevi.. pārdodiet savus orgānus, tur arī labu naudu maksā!

  3. Izklausās pēc tāda cilvēka komentāra, kurš tikai zāģi cilā, tuklāt nesaprot vairāk kā “tupu” “kupi-prodaj” “biznesu”. Bet prātīgs saimnieks spēj gan paņemt sev, gan atstāt bērniem un mazbērniem, gan kopt savu mežu, lai ir dvēselei prieks par labi padarītu darbu.

  4. Tu izdirstā krisdola-mežsaimnieks biznesmenis.Latvijas saimniekus un inteleģenci izsūtīja un iznīcināja 1940.g. Pie varas nāca plikadidas un komonisti un tu esi noteikti viens no tiem! Izsalkušam sunim vari dot ēst cik gribi-viņš tikuntā būs izsalcis un rīs jebko.Gala iznākums-aizrīsirs un nospŕāgs!!! Mežu ko cērtat un izsaimniekojiet-ir darba augļi pirms 50-80 g.,kas nav tavi darba augļi!!!

  1. oi, nevaru!?
   Un kur tad tev šī slepenā informācija? Zāgeru agents! Mułku kērājs!
   Pêc 5-10 gadiem – kad jūs būsiet visu zāgējamo nozāgējuši, meža vērtïba kāps, un ne par 30%, bet n-tās reizes!
   Tā, ka iesāli to savu huskvarnu!

 8. Ja zeme varmācīgas varas sagrābta, to iespējams atgūt. Ja kas izpārdots, to civilizētā pasaulē praktiski atgūt neiespējami. Un šeit oligarhu bariņš iztirgo Latvijas īpašumus par sviestmaizi, kuri pašiem nemaz nepieder. Šādas rīcības autoriem – tikai augstākais soda mērs. 1819 eiriķu par ha meža, smiekla nauda. Parēķinām. viena ha apkārtmērs ir 400 metru. Ja pa ha perimetru ik pa pieciem metriem aug viens lietas koks, tad tie ir 80 koki, kārtīgā lietkokā ir vairāk nekā m3 koksnes, tas ir 100m3 koksnes. Izzāģējot tikai katra meža hektāra perimetru, jau iegūst pirkšanai paredzēto summu, bet peļņa sastāda ap 2000%. Tas ir labi izplānots noziegums pret Latvijas valsti, kuram pat nevar būt noilguma termiņš.

  1. Faktiskā meža vērtība, skopi rēķinot, ir vairāk nekā 2 miljardi eiriķu. Nu jau parexa afēra nobāl pie šitās afēras apmēriem. Zogam miljardos, valdības vīreļiem miljoni kabatas naudai.

 9. Cērt jau gan briesmīgi , pat putnu ligzdošanas laikā , Ta`nu tas notiek ,ja blēži vai stulbeņi pie stūres . Izcirtīs ,tad slēgs savus uzņēmumus ,jo nauda kabatās , Paies gadu desmiti ,līdz uzaugs jauni meži ,ja stādīs , Bet kur būs sēnes ,ogas ,meža zeme ? Vai tos arī iestādīs ? Kam gan ir teikšana ,lai to visu mainītu ,lai pārtraukt ? Bail pat domāt ,jo mežs man svēts .

 10. Nav brīnums, ka cilvēki aizbrauc, ka tie, kas paliek, negrib maksāt nodokļus, jo neredz tam jēgu – valsts var apsolīt vienu, bet tad jebkurā brīdī ne tikai nesodīti nepildīt solījumu, bet pat izmainīt spēles noteikumus. Ja gribi dzīvot, nevis eksistēt no valsts atmestajiem grašiem, neskatoties uz nodokļu regulāru iekasēšanu pilnā apmērā, nāc un nopelni priekš sevis jau pirms ziemas atnākšanas ar jauno statistiskajā prognozēšanā balstīto stratēģiju: Saite: https://goo.gl/bwjgTL

 11. Zviedriem ar to ir tik pat daudz sakara kā latviešiem ar arābu iekarošanu.
  Neviens zviedriem nejautā. Tieši pretēji – likvidē tautu zem piespiedu masu imigrācijas, terorizējot par izteikšanos pret šādu politiku.
  Izmantojot tautu labo vārdu, lielkapitāls tās nomelno un iznīcina.
  Gan mums gan zviedriem ir viens ienaidnieks – politisko varu uzurpējušie spekulanti.

 12. 52 gadu periodā … Latvijā kopumā esam zaudējuši 1181400 ha lauksaimnieciski izmantojamās zemes. Pamazām tā aizauga ar krūmiem. Kad krūmi bija paaugušies un kļuva par sīkmežu, tos pārskaitīja meža platībās. Meža platības palielinājās par tik, par cik samazinājās lauksaimnieciski izmantojamā zeme” (“Tā aizauga mūsu zemīte”, “Lauku Avīze”, 1989.g. 17.novembrī).
  1988.g. 2157 kha, 2017.g. 2 965 kha.

 13. ZEME ,MEŽI ,DABAS BAGĀTĪBAS, PIEDER LATVIEŠU TAUTAI – UZ MŪŽU MŪŽIEM !!! KAS TO NEIEVĒRO – IR VALSTS UN TAUTAS APLAUPĪTĀJS – KRIMINĀLATBILDĪGS PAR VALSTS UN TAUTAS APLAUPĪŠANU – – AUGSTĀKAIS SODA MĒRS !!! PROKUROR MAIZĪTI ,- PAR KO JŪS SAŅEMAT ALGU ??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. Redzams ka lielākā daļa komentētāju nav pat izlašijuši rakstu. Agrāk bauroja ka zviedriem pārdod. Tagad tie paši zviedri tirgo. Atkal bauro. Nu bet uz priekšu! Perkat tak! Kā viens te gudrinieks vel minēja un savus aprēķinus izklāstija par “smieklīgo cenu”.

 15. Pirmskara Latvija eksportēja dzelzceļa koka špalas uz Krieviju.
  Žēl,ka meži pasaulē tiek strauji izcirsti,ļoti laba dokumentālā filma oligarhiem ieteiktu :” Спасти планету”( Glābt planētu)

 16. lasītāju komentāri tik pat pavirši ,kā raksta autora sagatavotais teksts. Zviedrijas uzņēmuma Bergvik Skog AB lielākie akcionāri ir Zviedrijas mežsaimniecības uzņēmumi Stora Enso AB, Korsnas AB un Karl Hedin AB = kopā 54,9% akciju ,un tikai pēc tam seko apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondi.

 17. Te var redzēt, kādi stulbeņi komentārus raksta – ne faktu, ne zināšanu, ne mugurkalua, ne cieņas pret savu valsti – droši vien “augsti inteliģentie” zemeņu lasītāji no Īrijas raksta…
  Valdībai nav nekāda sakara ar privātbiznesu un privātajiem piederošu nekustamo īpašumu. Paši latvieši pārdeva šo zemi, tagad ir iespēja nopirkt atpakaļ. Kas Jūs vispār par latviešiem, tikai zākāt visus citus spējīgi esat. Pašiem jāuzņemas atbildība par savu valsti un jāstrādā, jāpelna nauda un jāvairo Latvijas kapitāls. Tā vietā lai “gudri malku cirstu” internetā, būtu labāk krājuši naudiņu un paši pirkuši zemi no ārzemniekiem!
  Raksta autoram vajadzētu būt kompetentākam par tēmu – AS “Latvijas Valsts meži” nekas nepieder, viņi tikai apsaimnieko valstij piederošos mežus. Par Rīgas mežiem ir cits stāsts – tur smuki viss uz juridisko personu saformēts – sazin kādu iemeslu dēļ…

Pievienot komentāru