Laukos
Politika

Latvijā ieviesīs pasākumus augu aizsardzībai pret vienu no bīstamākajām baktērijām0

Foto – Sandra Ruska

Latvijā plānots ieviest pasākumus augu aizsardzībai pret bakteriālo lapu apdegumu (Xylella fastidiosa), kas augiem izraisa bīstamu bakteriālu slimību, paredz ceturtdien starpinstitūciju saskaņošanai nodotais Ministru kabineta (MK) noteikumu projekts par fitosanitārajiem pasākumiem un to piemērošanas kārtību.

Bakteriālais lapu apdegums ir viena no visbīstamākajām baktērijām pasaulē, kas apdraud vairāk nekā 300 dažādas augu sugas, tajā skaitā tādas Latvijā ekonomiski nozīmīgas koku sugas kā ozolus, kļavas, vītolus, gobas, vīksnas, zirgkastaņas, arī augļu kokus un ogulājus – plūmes, ķiršus, avenes, kazenes, dzērvenes, krūmmellenes. Tāpat baktērija var bojāt daudzus plaši izplatītus dekoratīvos augus – hortenzijas, efejas, lavandas, rozmarīnu, pelargonijas un citus.

Zemkopības ministrijā skaidro, ka galvenais baktērijas izplatīšanās veids ir ar stādāmo materiālu, tostarp podaugiem, kas domāti dekoratīviem nolūkiem. Tāpēc ļoti jāuzmanās ar “zaļo suvenīru” ievešanu no tām valstīm, kur baktērija ir izplatīta, piemēram, ASV, Kanāda, arī Itālija, Francija, Spānija, Vācija. Baktērija Eiropā pirmo reizi konstatēta 2013.gadā, Itālijā, kur nodarīja milzīgus zaudējumus olīvu audzētājiem, nopostot stādījumus vairāk nekā 300 000 hektāru platībā.

Baktēriju nav iespējams ierobežot ar augu aizsardzības līdzekļiem. Galvenais veids, kā apturēt baktērijas izplatību, ir ļoti stingru fitosanitāro pasākumu piemērošana – inficēto koku un apkārtējo saimniekaugu pēc iespējas ātrāka iznīcināšana. Papildus šiem pasākumiem jāizmanto insekticīdi, kas samazinātu slimības pārnesēju kukaiņu skaitu. Neveicot pasākumus, baktērija var strauj izplatīties uz daudzām nozīmīgām kultūrām, rezultātā būtiski ietekmēt ne tikai lauksaimniecību, bet arī bioloģisko daudzveidību un vidi.

Noteikumu projektu “Noteikumi par fitosanitārajiem pasākumiem un to piemērošanas kārtību augu un augu produktu aizsardzībai pret Xylella fastidiosa (Wells et al.)” vēl skatīs valdībā.

LA.lv