Laukos
Piensaimniecība

Latvijā šogad astoņos mēnešos iepirkts par 4% mazāk piena nekā pērn0

Foto – LETA

Lai gan Eiropas Savienībā (ES) kopumā piena iepirkums šogad turpina augt, Latvijā tas samazinās un šā gada astoņos mēnešos ir iepirkts 529 600 tonnu piena, kas ir par 4% mazāk nekā šajā periodā pirms gada, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) datiem šogad no janvāra līdz augustam ES kopumā iepirkti 94,52 miljoni tonnu piena, kas ir par 1,7% jeb 1,6 miljoniem tonnu vairāk nekā pirms gada.

ES vājpiena pulvera ražošanas apmēri šā gada septiņos mēnešos pieauguši par 4,5%, galvenokārt saistībā ar pieaugumu šā gada pirmajā ceturksnī, jo pēdējos mēnešos ražošana attīstās līdzīgā tempā iepriekšējam gadam. Tāpat līdz šā gada jūlijam par 2% auguši sviesta un siera ražošanas apmēri ES. ES turpināja pārdot intervencē iepirktos vājpiena pulvera krājumus – kopš 2016.gada beigām realizēti vairāk nekā 30%.

Vājpiena pulvera ES vidējās iknedēļas tirgus cenas augustā pieauga, septembrī tām bija nedaudz lejupslīdoša tendence un oktobra sākumā ES vājpiena cena bija par 4% zemāka nekā pirms gada. ES sviesta tirgus cenas oktobra pirmajā nedēļā bija par 17% zemākas nekā pirms gada.

ES piena produktu eksporta tendences kopumā šogad ir negatīvas salīdzinājumā ar gadu iepriekš. Vājpiena pulvera eksports šogad septiņos mēnešos samazinājās par 1,3%, sviesta eksports par 13% un siera eksports par 0,3%. Par 16% pieauga bērnu pārtikas un par 7% – jogurta eksports. Ķīna turpināja samazināt sviesta un vājpiena pulvera importu no ES, bet par 30% kāpināja ES bērnu pārtikas imports. ES piena produktu eksports uz citiem Āzijas galamērķiem pieauga, tostarp ES sviesta eksports uz Singapūru kāpa par 21%, ES eksports uz Japānu – par 36%, jogurta eksports uz Filipīnām – par 63%, uz Taizemi – par 45%, bet uz Malaiziju – 2,2 reizes.

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamentā atgādina, ka vidējā ES piena iepirkuma cena jūlijā bija 328,4 eiro tonnā, kas ir 2% pieaugums salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš. Arī Latvijā, kā jau iepriekš ziņots, piena iepirkuma cena turpināja pieaugt.

LA.lv