Laukos
Politika

Latvija tomēr atbalstīs EK priekšlikumu par neonikotinoīdu ierobežojumiem, bet – ar izņēmumiem0

Foto-LETA/AFP

Latvija tomēr atbalstīs Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu noteikt jaunus ierobežojumus nenonikotinoīdu grupas insekticīdu darbīgo vielu lietošanai, paredzot izņēmumus, kad tos drīkst lietot – kokaugu, skujkoku stādu, kāpostu un kartupeļu stādāmā materiāla apstrādē, Saeimas Eiropas lietu komisijas sēdē informēja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.

ZM pārstāvji šodien deputātus iepazīstināja ar precizētu valsts nacionālo pozīciju, ar ko plānots nākt klajā EK Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas sanāksmē piektdien, 27.aprīlī.

Atšķirībā no iepriekš sagatavotās valsts nacionālās pozīcijas, kas paredzēja neatbalstīt EK priekšlikumu, Latvija tomēr atbalstīs jaunu ierobežojumu noteikšanu nenonikotinoīdu grupas insekticīdu darbīgo vielu (imidakloprīda, klotianidīna un tiametoksama) lietošanai, ja tiek paredzētas atkāpes attiecībā uz lauka lietojumiem, kas ir droši nemērķa organismiem – apputeksnētājiem: kokaugu, skujkoku stādu, kāpostu un kartupeļu stādāmā materiāla apstrādei.

Tāpat Latvijas nacionālā pozīcija papildināta ar citu ES dalībvalstu viedokļiem. Lai arī vairumam jeb 17 ES dalībvalstu joprojām nav nacionālās pozīcijas šajā jautājumā, Īrija pievienojusies Francijai, Luksemburgai un Slovākijai, kas varētu atbalstīt EK priekšlikumu. Tikmēr Dānija un Čehija pievienojusies Grieķijai, Rumānijai – valstīm, kas neatbalsta EK priekšlikumu. Polija pagaidām atturas.

Tāpat Latvija vēlas aicināt EK turpināt strādāt pie riska novērtējuma metodoloģijas izstrādes attiecībā uz bitēm pievilcīgiem augiem, tos definējot, tostarp izvērtēt, vai insekticīdu darbīgo vielu lietošana kartupeļu stādāmā materiāla apstrādē ir droša.

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputātu vairākums atbalstīja ZM sagatavoto Latvijas nacionālo pozīciju – desmit no klātesošajiem 12 deputātiem balsoja par, bet divi – Sergejs Dolgopolovs (S) un Valdis Kalnozols (ZZS) – atturējās balsojumā.

Vides konsultatīvās padome norādīja, ka nepieciešami nopietni turpmāki pētījumi, kas apliecinātu, ka kāpostu un kartupeļu apstrāde ar nenonikotinoīdiem nerada riskus medus bitēm, kamenēm un vientuļajām bitēm.

Jau ziņots, ka lauksaimnieki iepriekš izteikušies, ka pirms lēmuma, vai noteikt plašākus neonikotinoīda lietošanas ierobežojumus, zinātniekiem jāveic padziļinātāks insekticīda ietekmes uz vidi novērtējums. Lielajiem ražotājiem neonikotinoīdi ir ļoti nepieciešams produkts, jo aizsargā augus augšanas sākuma stadijā no kukaiņiem. Arī pārtikas kartupeļu audzētājiem nav analoga attiecīgajam insekticīdam.

Tāpat daļa lauksaimnieku pauduši viedokli, ka līdz ar nenonikotonoīda plašākas lietošanas aizliegumu tiktu apdraudēta Latvijas lauksaimnieku konkurētspēja globālā līmenī, jo vairākus kultūraugus būtu grūtāk audzēt, kā rezultātā vietējā lauksaimniecības produkcija sadārdzināsies, un tā vietā lielākos apmēros ienāks ievestā produkcija, piemēram, no Krievijas.

Tikmēr Latvijas biškopības biedrība (LBB) paudusi atbalstu EK priekšlikumam ierobežot bitēm kaitīgā neonikotinoīda lietošanu. Arī Latvijas Dabas fonda pārstāvji ir vērsušies Saeimas Eiropas lietu komisijā, aicinot atbalstīt EK piedāvāto aizliegumu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv