Laukos

Latvijas augļu un ogu eksports nedaudz pieaug0

Foto – LETA

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

No Latvijas izvesto augļu un ogu tirdzniecības vērtība Igaunijā no 2017.gada maija līdz šā gada aprīlim salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu gadu iepriekš ir sarukusi par 6%, kamēr Lietuvā pieaugusi par 90%. Kazahstānā attiecīgajā periodā Latvijas augļu un ogu tirdzniecības vērtība sarukusi par 60%, Itālijā tā pieaugusi 2,6 reizes, Zviedrijā – 2,7 reizes, Vācijā – par 69% un Polijā Latvijas augļu un ogu tirdzniecības vērtība attiecīgajā periodā pieaugusi par 56%. Piesaistīti arī divi jauni galamērķi – Nīderlande un Beļģija.

Lielāko eksporta īpatsvaru šā gada pirmajos četros mēnešos jeb 21% no kopējā no Latvijas izvestā apjoma veidoja āboli un bumbieri (11%).

Arī kopējā Latvijā no šā gada janvāra līdz aprīlim ievestajā augļu apjomā vislielāko īpatsvaru veidoja āboli (28%) un bumbieri (14%). Nozīmīgākie ābolu importētāji Latvijā ir Polija (65%), Nīderlande (16%), bet bumbierus galvenokārt importē no Nīderlandes (81%) un Beļģijas ( 12%).

Vienlaikus ZM norāda, ka kopš 2015 gada augļu un ogu importa un eksporta apjomi ik gadu nedaudz samazinās.

ZM arī norāda, ka pagājušā gada nelabvēlīgo klimatisko apstākļu ietekmē, vidējā ābolu cena Eiropas Savienībā no pērnā augusta līdz šā gada jūnijam bijusi par 44% augtāka nekā piecu gadu vidējā cena ES.

Neraugoties uz šā gada gaisa temperatūras anomālijām ES – palielinātu nokrišņu daudzumu Dienvideiropā un lietus deficītu Ziemeļeiropā – šogad gaidāms ļoti labs ābolu gads. Savukārt Ķīnā salnas radītie postījumi negatīvi ietekmēs šā gada ražu.

LA.lv