Laukos
Gaļa un zivis

Latvijas cūkgaļas ražotāju produktivitāte pēdējos gados ir augusi0

Foto – Timurs Sbuhankulovs

Latvijas cūkgaļas ražotāju produktivitāte pēdējos gados ir augusi, otrdien žurnālistiem sacīja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) vadītāja Inguna Gulbe.

Viņa teica, ka cūkgaļas iepirkuma cena kopš 90.gadu vidus līdz mūsdienām ir saglabājusies nemainīga, bet šo gadu laikā augusi cūkgaļas ražotāju produktivitāte.

“Produktivitāte ir tas, uz ko ražotāji var nopelnīt, jo izdevumi ir pieauguši un visu laiku parādās jaunas prasības, tajā skaitā vides prasības,” teica Gulbe, piebilstot, ka ražotāji pievērš lielu uzmanību, lai atbilstoši visas prasības izpildītu.

Pēc viņas teiktā, arī cūku audzētājus Latvijā šogad ietekmējuši lietainie laikapstākļi rudenī. Lopbarības graudi šogad ir sliktākas kvalitātes, kas var negatīvi ietemēt sivēnmāšu produktivitāti. Tomēr arī šajā situācijā Latvijas uzņēmumi cenšas strādāt maksimāli ražīgi. “Barībai ir ļoti liela nozīme tajā, cik daudz lielu un veselu sivēnu sivēnmātēm dzimst. Mūsu ražotāji meklē visa veida iespējas, kā uzlabot un palielināt produktivitāti, piemēram, mēģina ar siera suliņām barot sivēnus, eksperimentē un skatās, kā celt kvalitāti un produktivitāti,” viņa sacīja.

Gulbe pastāstīja, ka cūkkopības nozarē Latvijā ļoti lielu īpatsvaru aizņem dāņiem piederoši uzņēmumi, kas tomēr nav vērtējams negatīvi, jo saimnieciskās darbības rādītāji ir labi.

“Dāņi ir vieni no tiem, kas diktē toni Latvijas cūkgaļas tirgū. Viņu rādītāji ir labi un, ja viņiem izdodas, Latvijā pastāv iespēja nodarboties ar šo biznesu labi un veiksmīgi,” teica Gulbe. Viņa piebilda, ka arī vietējā kapitāla uzņēmumi, piemēram, “Ulbroka” strādā sekmīgi un nepārtraukti attīstās.

Pēc Gulbes teiktā, cūkkopības nozarē bažas rada Āfrikas cūku mēra (ĀCM) tālāka izplatīšanās Polijā un Čehijā un tā tuvošanās Vācijai, kas ir ļoti liela gaļas ražotāja. Ja ĀCM sasniegs Eiropas lielvalstis gaļas ražošanā, cūkgaļas eksports no Eiropas Savienības (ES) uz trešajām pasaules valstīm var tikt apdraudēts. Rodoties cūkgaļas pārpalikumam, cūkgaļas cenas Eiropā var būtiski kristies. Tā būtu laba ziņa patērētājiem, bet slikta ziņa ražotājiem. Ja ĀCM neradīs lielas problēmas, cūkkopībā un cūkgaļas ražošanā vajadzētu iet labi, rezumēja eksperte.
Vairāk par cenu tendencēm lasiet šeit

LA.lv