Laukos
Piensaimniecība

Latvijas-Igaunijas piensaimnieku kooperatīvs jau šogad sāks būvēt jaunu piena rūpnīcu0


LPKS “Piena ceļš” piederošā pārstrādes uzņēmuma “Jaunpils pienotava” ēka.
LPKS “Piena ceļš” piederošā pārstrādes uzņēmuma “Jaunpils pienotava” ēka.
Publicitātes foto.

Latvijas un Igaunijas piena ražotāju kooperatīvs jau šogad sāk kopīgās piena pārstrāde rūpnīcas celtniecību Paidē, informēja kooperatīva pārstāvji.

Jau vēstīts, ka šonedēļ Latvijas piena ražotāju kooperatīva “Piena ceļš” un Igaunijas piensaimnieku kooperatīva “E-piim” biedri vienbalsīgi nobalsojuši par kopīga starpvalstu kooperatīva izveidi pēc Eiropas Savienības standartiem, kas būs pirmais šāda veida kooperatīvs tā sauktajās jaunajās ES dalībvalstīs.

Jaunveidojamā kooperatīva nosaukums ir “E-Piim Societas Cooperativa Europaea Limited” (“SCE E-piim”). Tā uzdevums būs kopīgas piena savākšanas sistēmas izveide, efektīva piena pārstrāde jaudīgā uzņēmumā un gatavās produkcijas eksports uz pasaules tirgiem ar mērķi palielināt piena iepirkuma cenu līdz ES vidējai.

Kā norāda LPKS “Piena ceļš” padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Neibergs, apvienošanās nepieciešama ne tikai Baltijas piena tirgus konsolidācijai, bet arī savas vietas izcīnīšanai globālajā tirgū, ko kopā izdarīt ir vienkāršāk. “Apvienošanās dos iespēju nostiprināt jau esošo rūpnīcu konkurētspēju, sakārtot piena loģistiku, kā arī kopīgi pozicionēt mūsu, Latvijas un Igaunijas kooperatīvu rūpnīcu, produktus vietējos tirgos. Būtisku pievienoto vērtību dos jaunā rūpnīca, kas stabilizēs piena cenu kooperatīva biedriem un ar efektīvu piena pārstrādi to palielinās,” norāda Neibergs.

Savukārt piensaimnieku kooperatīva „E-Piim“ valdes priekšsēdētājs Jānuss Murakas uzskata, ka kooperatīva biedru sadarbībai ir potenciāls un vēlme atrast kopīgo. “Jaunais kooperatīvs tika dibināts, balstoties uz labas gribas emocijām – tā mums jāturpina,” tā igauņu piensaimnieku pārstāvis.

Sarunas pa apvienošanos starp Igaunijas un Latvijas piensaimnieku kooperatīviem notikušas jau divus gadus. Šajā laikā Igaunijas kooperatīvs “E-piim” ir sagatavojis jaunas piena pārstrādes rūpnīcas projektu ar jaudu 1000 tonnas dienā, kura kopējās izmaksas – ap 100 miljoniem eiro.

“E-piim” jau pieder trīs piena pārstrādes uzņēmumi, kas eksportē produkciju uz pasaules tirgiem, savukārt “Piena ceļam” pieder “Jaunpils pienotava”, kam ir stabils produkcijas noiets gan Latvijas, gan eksporta tirgos.

Līdz ar kopīga kooperatīva izveidi tā bilancē nonāks gan Igaunijas, gan Latvijas pārstrādes rūpnīcas ar kopējo pašu kapitālu 17,2 miljonus eiro, kas ir apvienotā kooperatīva neto aktīvu vērtība.

Jaudīgā piena pārstrādes uzņēmuma būvniecību Igaunijā, Paidē, plānots uzsākt 2019. gadā, bet darbu tas plāno sākt 2021. gadā.

Būvniecības finansēšanai ir pieejami līdzekļi no Eiropas Investīcija bankas, vairākām Eiropas komercbankām, kā arī ES fondiem. Viens no rūpnīcas investoriem ir Nīderlandē bāzētais uzņēmums “Interfood B.V.”, kas ir viens no pasaulē lielākajiem industriālo piena produktu tirgotājiem.

Kooperatīva “E-piim” un “Piena ceļš” zemnieki šobrīd saražo 25% no abu valstu svaigpiena apjoma un to konsolidētais apgrozījums veido ap 75 miljoniem eiro. “E-piim” kopumā ir apvienojušies 143, bet “Piena ceļā” – 49 piena ražotāji. Abu kooperatīvu apvienošanās procesu plānots pabeigt 2020. gada sākumā.
Vairāk par jaunā kooperatīva izveidi lasiet šeit

LA.lv