Laukos
Bizness

Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta dzinējspēks – graudi un dzērieni 0

Foto LETA

Latvijas pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksports pagājušajā gadā ir palielinājies par 464,4 miljoniem eiro jeb 21,3% salīdzinājumā ar 2016.gadu, liecina Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta pēc “Eurostat” datiem sagatavotais ārējās tirdzniecības pārskats.

Pēc “Eurostat” datiem, kopumā pagājušajā gadā pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produkti bija nozīmīgākās preces kopējā Latvijas eksportā, šo produktu eksportam veidojot 21,6% no kopējās valsts eksporta vērtības.

Pērn nozīmīgākie Latvijas eksporta produkti bija bezalkoholiskie, alkoholiskie dzērieni, aizņemot 29% no kopējā nozares eksporta vērtības un to vidējai eksporta vērtībai pieaugot par 51%.

Tam seko graudaugi, kas aizņēma 15,7% no kopējās produktu eksporta vērtības. Latvijas graudaugu vidējā eksporta vērtība pērn ir pieaugusi par 2%. Savukārt piens un piena produkti, olas un medus veidoja 10% no kopējās pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtības un to vidējā eksporta vērtība pērn ir pieaugusi par 30%.

Visbūtiskāk – par 258 miljoniem eiro – pērn palielinājās Latvijas alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu eksporta vērtība, kam seko piena produktu eksporta vērtības pieaugums 61 miljona eiro apmērā un eļļas augu sēklu un augļu eksporta vērtības pieaugums – par 32,6 miljoniem eiro.

ZM norāda, ka 2017.gadā salīdzinājumā ar 2016.gadu nozares produktu eksporta vērtība ir palielinājusies straujāk nekā importa vērtība – eksports audzis par 464,4 miljoniem eiro jeb 21,3%, bet imports – par 428,6 miljoniem eiro jeb 19,2%.

Ņemot vērā eksporta un importa vērtības kāpumu, 2017.gadā pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu ārējās tirdzniecības bilance saglabājas negatīva. Nozares produktu eksporta struktūrā eksports uz citām Eiropas Savienības (ES) valstīm veidoja lielāko daļu – 55% – produktu Latvija realizēja ES iekšējā tirgū un 45% produktu eksportēja uz trešajām valstīm.

Pērn salīdzinājumā ar 2016.gadu Latvijas eksports uz trešajām valstīm vērtības izteiksmē palielinājās par 32%, bet uz citām ES valstīm – par 13,8%.

Kopumā Latvija pērn eksportēja pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktus uz 153 pasaules valsti.

Nozīmīgākā eksporta galamērķa valsts, uz kuru tika eksportēti 23% no kopējās attiecīgo produktu eksporta vērtības, bija Krievija, kurp eksportēto preču vērtība pērn palielinājās par 58% salīdzinājumā ar 2016.gadu.

Krievija pērn bija Latvijas nozīmīgākā partnervalsts starp trešajām valstīm, aizņemot 52% no kopējās Latvijas pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksporta vērtības. Eksports uz pārējām trešajām valstīm bija būtiski mazāks, tostarp Latvijas eksports uz otru nozīmīgāko eksporta valsti starp trešajām valstīm – Saūda Arābiju – bija deviņas reizes mazāks nekā uz Krieviju. Pērn Latvijas pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksporta kopējā vērtība uz trešajām valstīm palielinājās par 32%.

Latvija pērn pārtikas un lauksaimniecības produktus realizēja arī visās 27 ES valstīs, starp kurām nozīmīgākā bija Lietuva, aizņemot 30% no kopējās attiecīgo produktu realizācijas vērtības ES valstīs, kam sekoja Igaunija, aizņemot 19,2% no kopējās ES valstīs realizēto attiecīgo produktu vērtības.

Visvairāk realizācija pērn palielinājās Beļģijā – 2,5 reizes un Polijā – par 26,6%. Savukārt par 5,3% realizācija samazinājās Spānijā, par 3,2% – Zviedrijā, bet par 3% – Nīderlandē.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
“Rimi”: Pateicoties samazinātajam PVN, vietējās ražas pārdošanas apjomi dubultojušies
22 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Food Union” iegulda 1,12 miljonus eiro zīmola “Lakto” attīstībā
23 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Novembra nogalē Jelgavā notiks vērienīga zivsaimniecības konference
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
No jaunā gada maksāsim ne tikai par gāzi 3
2 stundas
LE
LETA-INTERFAX
Latvijā
Gobzems vai Pabriks? Vējonis atbild, kā rīkosies tālāk 1
1 stunda
LA
LA.lv
Ekonomika
Pie lidostas noticis agresīvs incidents. Apsvērs radikālus risinājumus
1 stunda
LA
LA.lv
Latvijā
Guntis Kalme: Nedomāsim, ka patriotisms ir pārliecība par savas valsts perfektumu 1
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Pie apvāršņa parādās grupējums, kas izkrāpj pamatīgas naudas summas. Andis brīdina citus
2 stundas