Laukos
Politika

Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksports pērn audzis par 0,4%0

Foto: Ieva Čīka/LETA

Latvijas pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksports pagājušajā gadā ir palielinājies par 9,9 miljoniem eiro jeb 0,4% salīdzinājumā ar 2017.gadu, liecina Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta, pēc “Eurostat” datiem, sagatavotais ārējās tirdzniecības pārskats.

Pērn pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produkti bija otrajā vietā starp nozīmīgākām precēm kopējā Latvijas eksportā un veidoja 20% no kopējās Latvijas eksporta vērtības.

Zemkopības ministrijā arī norāda, ka 2018.gadā salīdzinājumā ar 2017.gadu pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu importa vērtība palielinājās straujāk nekā eksporta vērtība – imports pieaudzis par 167,8 miljoniem eiro jeb 6,3%.

Ņemot vērā to, ka importa vērtība būtiski pieauga, 2018.gadā Latvijas pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu ārējās tirdzniecības bilance saglabājās negatīva.

Pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta struktūrā realizācija citās Eiropas Savienības (ES) valstīs veidoja lielāko daļu jeb 55%.

Kopumā Latvija pērn eksportēja pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktus uz 149 pasaules valstīm.

Nozīmīgākā Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta galamērķa valsts, uz kuru 2018.gadā tika eksportēti 24% no kopējās pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtības, bija Krievija.

Uz šo valsti eksportēto preču vērtība pērn salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājās par 2,8%. Krievija bija arī nozīmīgākā Latvijas partnervalsts starp trešajām valstīm – eksports uz to veidoja 53,9%, kamēr eksports uz pārējām trešajām valstīm bija būtiski mazāks. Piemēram, Latvijas eksports uz otru nozīmīgāko tirgu starp trešajām valstīm – Saūda Arābiju – bija sešas reizes mazāks nekā uz Krieviju.

2018.gadā starp 10 nozīmīgākajām trešajām valstīm lielākais Latvijas eksporta kāpums bija uz Saūda Arābiju – par 42,5 miljoniem eiro un Ēģipti – par 18,4 miljoniem eiro.

Pērn salīdzinājumā ar 2017.gadu Latvijas eksports uz trešajām valstīm vērtības izteiksmē samazinājās par 1,6%, bet par 2% palielinājās produktu realizācija ES valstīs.

Latvija pārtikas un lauksaimniecības produktus pērn realizēja visās 27 ES valstīs, starp kurām nozīmīgākā galamērķa valsts bija Lietuva – 31,7% no kopējās ES valstīs realizētās attiecīgo produktu vērtības, kam sekoja Igaunija – 19,8% no kopējās ES valstīs realizētās produktu vērtības.

Pērn nozīmīgākie eksporta produkti bija bezalkoholiskie, alkoholiskie dzērieni – 30,6% no kopējās pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta vērtības, kamēr to vidējā eksporta vērtība pērn pieauga par 5,1%.

Graudaugi pērn veidoja 13,7% no lauksaimniecības produktu eksporta vērtības un to vidējā eksporta vērtība saruka par 11,8%. Savukārt piens un piena produkti, kā arī olas un medus veidoja 9,9% no attiecīgo produktu kopējās eksporta vērtības un to vidējā eksporta vērtība pērn saruka par 5,9%.

Visbūtiskāk – par 38,9 miljoniem eiro – pērn palielinājās Latvijas alkoholisko un bezalkoholisko dzērienu eksporta vērtība, kam seko sakņu un dārzeņu eksporta vērtības pieaugums – par 32,7 miljoniem eiro, savukārt augļu un riekstu eksporta vērtība pērn pieauga par 13,8 miljoniem eiro.

LA.lv