Laukos
Piensaimniecība

“Tūkstošnieču” klubiņš. Latvijas 50 pienīgākās gotiņas – Avensa, Meldra, Astorija un citas0

Foto: shutterstock.com

Jau gandrīz 40 Latvijas piena devējas iestājušās simttūkstošnieču klubiņā. Kā liecina Lauksaimniecības datu centra dati, visražīgākā aizvadītajā sezonā ir 8 laktāciju melnraibā Avensa no Viesītes novada zemnieku saimniecības Kalna Dambrāni. Viņa saviem saimniekiem – Tīrumnieku ģimenei – savā mūžā devusi teju 140 000 litru piena. Avensa ir Vācijas izcelsmes tīršķirnes Holšteinas melnraibā.

Pēdējo gadu mūža ražīgāko govju topa līdere melnraibā Meldra no Kokneses novada Bebru pagasta saimniecības SIA Galadomēni atkāpusies otrajā vietā – viņa 10 laktāciju laikā saviem saimniekiem – Krievāru ģimenei – iedevusi 137 000 litru piena. Meldra izaudzēta z/s Krastmaļi, un viņas mātes māte bija Latvijas brūnā. Meldra ir Čempiona meita. Apgāžot stereotipu, ka lielākās piena devējas ir holšteinietes, Latvijas brūnās šķirnes gotiņa Astorija no Ventspils novada Ances pagasta saimniecības Jāņlejas saviem saimniekiem – Kuģenieku ģimenei – desmit laktāciju laikā iedevusi 134 000 litru piena, mūža ražīgāko govju topā ieņemot trešo vietu. Astorija nav Latvijas brūnā klasiskajā izpratnē, gotiņas asinībā 50% ir Holšteinas melnraibā šķirne, 20% Dānijas sarkanā, 12% Vācijas sarkanā un tikai 20% Latvijas brūnā šķirne. Jaunā tipa Latvijas brūno tāpat kā Lietuvas, Igaunijas, Dānijas un Vācijas sarkanās govju šķirnes iecerēts turpmāk dēvēt vienā vārdā – Eiropas sarkanā.

Ganāmpulka ilgmūžība jeb ražošanas mūža ilgums norāda uz dzīvnieka spēju izdzīvot konkrētos ražošanas apstākļos. Palielinot govs mūža ilgumu, samazinās ražošanas izmaksas, kas saistītas ar telīšu izaudzēšanu vai iegādi. Govs mūža ilgumu ietekmē gan ģenētiskie faktori, gan labturība un barošana.

Govs kļūst ekonomiski izdevīga, ja tā vienā mūža dienā (no dzimšanas līdz izslēgšanai no ganāmpulka) dod 15 un vairāk kg piena. Pirmās atnešanās vecums ir 24 mēneši un mazliet mazāk. Ekonomiskai govij jāražo vismaz 3,5 laktācijas un mūžā jāsaražo vismaz 30 tonnas piena.

Mūža ražīgākas govis TOP 50

Vairāk žurnāla Agrotops šā gada augusta numurā

LA.lv