Bizness, Piena pārstrāde

Latvijas siera eksports sasniedzis desmitgades rekordu – 18,8 miljonus eiro

Piena pārstrādes nozare sākusi jūtami atkopties no iepriekšējo divu gadu krīzes, par ko liecina ne tikai stabilās piena iepirkuma cenas, bet arī siera eksprta kāpums, kas sasniedzis pēdējo desmit gadu vēsturisko rekordu, portālu laukos.lv informēja biedrības “Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova.

Pozitīvas tendences apliecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija, kas rāda – siera ražošanas apjoms Latvijā šā gada četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu ir palielinājies par 10% jeb 1200 tonnām, sasniedzot 13 000 tonnu rādītāju.

Savukārt siera eksports gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar to pašu laika periodu pērn ir palielinājies par 62% jeb par 7,2 miljoniem eiro, sasniedzot 18,8 miljonu eiro rādītāju.

Tas noticis ne tikai pateicoties cenu palielinājumam ārējos tirgos vidēji par 17%, bet arī ievērojamam apjoma palielinājumam par 39% jeb par 1600 tonnām, kopumā sasniedzot 5600 tonnas.

Nozīmīgākais izrāviens jeb trīskārtīgs eksportētā siera vērtības palielinājums šogad noticis Vācijas tirgos, uz kurieni eksportēta gandrīz trešdaļa no kopējā apjoma – 1800 tonnas 5,5 miljonu eiro vērtībā.

Līdz ar to, Vācija šogad ir kļuvusi par nozīmīgāko siera eksporta tirgu, tikai pēc tam tai seko tradicionālās eksporta tirgus līderes Lietuva un Igaunija – uz katru no tām siera eksports bija 12% no kopējās vērtības.

Vēl jāatzīmē siera eksporta vērtības palielināšanās uz Poliju par 1.1 miljpnu eiro salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn. Tāpat siera eksporta pieaugums 0,76 miljonu eiro vērībā bijis uz Saūda Arābibiju.

Latvijā ražotasi siers šogad ticis eksportēts kopumā uz 37 valstīm.

Pievienot komentāru