Laukos
Bizness

Latvijas uzņēmēji meklē sadarbības partnerus Igaunijā0

Ilvars Bundzis ar saviem ražojumiem.

Uldis Graudiņš – speciāli no Tartu

Tartu atklātajā 26.lauksaimniecības izstādē “Maamess” Latviju pārstāv vairāk nekā desmit uzņēmumi.

“Esmu apmierināts. Līdz pulksten trijiem pārdevu divus līdzsvara dēļus. Tā ir līdzsvaru attīstoša rotaļlieta bērniem un noderīgs līdzeklis veselības stiprināšanai arī viņu vecākiem,” nedaudz saguris pēc daudzajām sarunām ar izstādes apmeklētājiem stāstīja SIA “Duck Woodworks” saimnieks, cēsnieks Jānis Pīlābers. Piebildīšu, Jāņa gatavotie bērza līdzsvara dēļi maksā 78 eiro, bet no zebrano gatavotie – 120 eiro.

Turpat blakus LTRK stendā uzmanību pievērš Ilvara Bundža SIA “OakLand” gatavotās saliekamās bērnu rotaļu mājiņas un no koka gatavotais velosipēds. Ilvars ir no Valmieras, “Maamess” viņam kā uzņēmējam ir otrā izstāde. Pērn uzņēmējs pirmo reizi savus produktus rādīja Valmieras Uzņēmēju dienas apmeklētājiem.

Trešais Latvijas uzņēmējs LTRK stendā ir SIA “SS Būve” valdes priekšsēdētājs Sergejs Štāls. Viņa uzņēmums apmeklētājiem rāda koka guļbūvju savienojumus. “Esam pārsteigti! Tik daudz apmeklētāju jau kopš ceturtdienas rīta! Kas notiks sestdienā?” tā S. Štāls. “Ceram, ka mums veiksies un atradīsim jaunus klientus,” piebilst uzņēmējs.
Latvijas un Igaunijas ES pārrobežu projekta “DELBI 2” dalībniekiem pašiem izstādē ir jāsedz vien transporta izmaksas.

Savukārt SIA “Agrok” no Valmieras izstādē “Maamess” piedalās otro gadu. Uzņēmums Tartu piedāvā galvenokārt alternatīvās rezerves daļas kombainiem. “Šo produktu tirgus niša Igaunijā nav aizpildīta, tāpēc atrodamies šeit,” tā saimnieks Atis Kārkliņš.

Galerijas nosaukums

Sākot sarunu Igaunijas Sojas audzētāju asociācijas pārstāvi Margi Seppu, atrodam kopēju saistību ar Latviju. Proti, igauņu saimnieku vajadzībām šajā sezonā sojas sēklu 200 ha platībā audzēs Zaņas pagasta “Rubuļu” saimnieks Sergejs Virts.

“Maamess” Tartu pārsteidz ar vērienu – salīdzinājumā ar pavasara un rudens izstādēm Rāmavas izstāžu kompleksā, tā aizņem vairākas reizes lielāku platību. Arī apmeklētāju ir vairākas reizes vairāk – pērn izstādi apmeklēja vairāk nekā 42 000 apmeklētāju. Igauņus un arī citu valstu nebaida salīdzinoši augstā 10 eiro ieejas maksa (pērkot iepriekš tīmeklī – 9 eiro) – tā ir vairākas reizes dārgāka, nekā Valdlaučos. Izstādes rīkotāji visus celiņus centušies nokaisīt ar zāģu skaidām, nav jābrien pa dubļiem.

Izstādē satiktā lauksaimniecības zinātņu doktore, SIA “Agrimatco Latvija” pārstāve Ilze Apenīte vērsa uzmanību, ka “Maamess” mazāk, nekā Rāmavas izstādē ir minerālmēslu pārdevēju, maz ir arīdzan stādu pārdevēju. Savukārt, vairāk nekā Latvijas vislielākajā lauksaimniecības izstādē var sastapt mājražotājus, daudz plašāks ir arī lauksaimniecības tehnikas un agregātu piedāvājums. “Latviešiem Latvijā Rāmavas izstādē ir jāpiedomā pie stenda noformējuma un savu produktu reklāmas. Mums šajā ziņā ir ko mācīties no igauņiem,” tā I. Apenīte.

Pavisam “Maamess 2018” piedalās 470 uzņēmumi no septiņām valstīm. Salīdzinājumā ar aizvadīto gadu dalībnieku ir mazāk tāpēc, ka lielās kompānijas nomā lielāku platību, teic “Maamess 2018” mārketinga vadītājs Henriks Urbels. Izstādi apmeklē arī viesi no Latvijas, Somijas un Zviedrijas.

Bez iepriekš nosauktajiem uzņēmumiem Latviju “Maamess 2018” pārstāv arī augsnes apstrādes kompaktoru ražotājs no Laucienas SIA “Bewo Agro”, veterināro un ciltsdarba pakalpojumu sniedzējs no Jelgavas SIA “Baltu veterinārija”, fermu aprīkojuma izplatītājs no Baldones SIA “Agrozona” un vēl citi uzņēmēji. Izstādē rādīs arī liellopus, aitas, vistas un rīkos to vairāksolīšanu. Izstāde noslēgsies sestdienas, 21.aprīļa, vakarā.

LA.lv