Laukos
Mežsaimniecība

“Latvijas valsts meži” peļņa pērn sasniedza 65,209 miljonus eiro 0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: LVM

VAS “Latvijas valsts meži” (LVM) pagājušajā gadā strādāja ar 275,830 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7,4% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt peļņa pieauga par 28,8% – līdz 65,209 miljoniem eiro, liecina informācija “Firmas.lv”.

Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka kopējie ieņēmumi pērn pārsniedza plānoto par 15 miljoniem eiro, tostarp apgrozījums no apaļkoksnes sortimentu pārdošanas bija par 10 miljoniem eiro jeb 4% lielāks nekā plānots. Šādu rezultātu uzņēmums sasniedza, jo sortimentu vidējā pārdošanas cena pērn bija lielāka nekā plānots, ko galvenokārt ietekmējušas augstākas realizācijas cenas skujkoku apaļkoksnei. Plānotais realizētās apaļkoksnes sortimentu apmērs tika izpildīts, jo uzņēmums 2017.gadā pārdeva 5,45 miljonus kubikmetru apaļkoksnes. Vienlaikus pērn bija par plānoto mazāki ieņēmumi no augošiem kokiem, jo mitro laika apstākļu ietekmē ilgtermiņa mežistrādes līgumu partneri neiegādājās visu tiem piedāvāto koksnes apmēru. Pērn ieņēmumus ietekmēja arī bioloģisko aktīvu vērtības pieaugums un ieņēmumi no saņemtajām soda naudām.

LVM vadība norāda, ka uzņēmuma kopējās izmaksas pērn bija mazākas nekā plānots, galvenokārt saistībā ar lētākām sortimentu mežistrādes un transportēšanas pakalpojumu cenām. Salīdzinājumā ar budžetā plāno samazinājies arī vidējais transportēšanas attālums. Mazākas par plānoto bija ostas pakalpojumu izmaksas, jo pērn samazinājās papīrmalkas eksports, tehnoloģisko koksni un papīrmalku lielākā apmērā pārdodot vietējā tirgū.

Kā norādīts vadības ziņojumā, kompānija pagājušajā gadā ir izpildījusi saistības pret īpašnieku – valsti, samaksājot normatīvajos aktos paredzēto maksājumu 32,2 miljonu eiro apmērā un visus uz LVM attiecināmos nodokļus 56,1 miljona eiro apmērā. Atbilstoši uzņēmuma īpašnieka apstiprinātajiem pamatprincipiem LVM pērn kopumā ziedoja 4,2 miljonus eiro, tai skaitā 2,2 miljonus eiro sporta atbalstam, 800 000 eiro meža nozares attīstības atbalstam, 600 000 eiro kultūras atbalstam un 600 000 eiro sociālajiem atbalstiem.

2017.gadā LVM atjaunoja mežu 7900 hektāru platībā ar LVM mežsaimniecības stratēģiskajā plānā paredzētajām koku sugām, atjaunošanas tehnoloģijām un atbilstoši dabā nepieciešamajiem apmēriem. Savukārt mežu dabiskā atjaunošanās notika 7800 hektāru platībā.

Pērn LVM Zemesgrāmatā reģistrēja 100 500 hektārus jeb 138% no plānotajiem zemes hektāriem. Pārpildītais apmērs veidojies, reģistrējot arī tos īpašumus, kuru zemes vienību uzmērīšana noslēdzās 2016.gada beigās. Turpmāk Zemesgrāmatā plānots reģistrēt vēl 146 600 hektāru zemju.

Tāpat vadības ziņojumā teikts, ka pērn uzņēmums pabeidza būvdarbus meža autoceļu objektiem 245 kilometru apmērā, no kuriem ekspluatācijā tika nodoti 227 kilometri meža autoceļu, tostarp 129 kilometru ceļu pārbūvēti un 99 kilometri uzbūvēti no jauna. To būvniecībā investēti 15,6 miljoni eiro.

LVM vadības ziņojumā arī teikts, ka pērn uzņēmums realizēja 50,8 miljonus meža koku stādu, no kā ārpus Latvijas pārdoti 27,6 miljoni stādu. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem periodiem, turpināja pieaugt stādu eksports – pērn eksportēti 14,9 miljoni meža koku stādu, tostarp 4,6 miljoni ar vasku apstrādātu stādu. Meža atjaunošanai LVM apsaimniekotajās platībās pērn iestādīti 23,2 miljoni stādu. Pagājušā gada vasarā Rīgas klientu centrā uzņēmums atvēris LVM vēstniecību-veikalu.

LVM izveidoti, lai apsaimniekotu valsts mežus. Kompānijas īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja – Zemkopības ministrija.

LA.lv