Laukos
Mežsaimniecība

“Latvijas valsts mežiem” pērn apgrozījuma un peļņas kāpums0


VAS “Latvijas Valsts meži” administrācijas ēka Rīgā, Vaiņodes ielā..
VAS “Latvijas Valsts meži” administrācijas ēka Rīgā, Vaiņodes ielā..
Foto – LETA

Pagājušo gadu AS “Latvijas valsts meži”(LVM) noslēdza ar 275,8 miljonu eiro apgrozījumu un 64,8 miljonu eiro peļņu pēc nodokļu nomaksas, liecina uzņēmuma sniegtā informācija.

Saskaņā ar neauditētiem datiem, 2017.gada ieņēmumi par 21,8 miljoniem eiro pārsniedza 2016.gada rādītāju un peļņa pēc nodokļu nomaksas bija par 14,1 miljoniem eiro augstāka nekā gadu iepriekš.

Pērn realizēti 5.45 miljoni kubikmetru apaļkoksnes sortimentu un 0,28 miljoni kubikmetru augošu koku, pārdoti 50,8 miljoni meža koku stādu, kā arī atjaunots mežs 15 700 hektāru platībā un izkopti 27 200 hektāru jaunaudžu.

Kā norādīja LVM Korporatīvās plānošanas daļas vadītājs Dainis Reķelis, klimatiskie apstākļi 2017.gadā bija faktors, kas radīja būtiskus izaicinājumus uzņēmuma mērķu sasniegšanai. “Aizvadītais slapjais gads apliecināja, ka bez iepriekš veiktajām investīcijām meža ceļu sakārtošanā un meliorācijā izpildīt uzņēmuma darbības plānu un nodrošināt regulāras koksnes piegādes tautsaimniecībai nebūtu iespējams,” atzina uzņēmuma pārstāvis.

Saistībā ar apaļkoksnes tirgu uzņēmuma finanšu pārskatā teikts, ka Latvijā saspringta situācija koksnes piedāvājumā ir izveidojusies ilgstošo lietavu ietekmē. Ierobežotas resursu pieejamības rezultātā ražotnes ir bijušas spiestas samazināt savas pārstrādes jaudas, kā arī resursu deficīts ir rezultējies būtiskā koksnes sortimentu cenu kāpumā. Atzīmējams, ka mitrie laika apstākļi 2017. gada ceturtajā ceturksnī ietekmēja apaļkoksnes pieejamību tālākai pārstrādei arī kaimiņvalstīs – Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā. Laika apstākļu ietekmē arī siltuma ražotāji Latvijā saskarās ar šķeldas piedāvājuma samazinājumu. Turklāt ir mazinājies šķeldas eksports.

Apaļkoksnes pieprasījums 2018. gadā saglabāsies augstā līmenī, un to argumentē labvēlīgā situācija gatavās
produkcijas tirgos.

Pagājušajā gadā LVM veiktas investīcijas 28,2 miljonu eiro apmērā, tai skaitā 20,2 miljoni ieguldīti meža infrastruktūrā – autoceļu būvniecībā, meža meliorācijas sistēmu atjaunošanā, tiltu būvniecībā un koksnes autoceļu izveidē. Lai palielinātu uzņēmuma apsaimniekojamo mežu platību, tika iegādāti 1600 hektāru zemes, investējot trīs miljonus eiro.

Jau ziņots, ka LVM apgrozījums 2016.gadā bija 256,87 miljoni eiro, kas ir par 1,8% mazāk nekā 2015.gadā, savukārt peļņa samazinājās par 14,6% un bija 50,614 miljoni eiro.

LVM apsaimnieko 1,63 miljonus hektāru valsts meža zemes. Galvenais uzņēmuma produkts ir kokmateriāli, katru gadu piedāvājot tirgū aptuveni piecus līdz septiņus miljonus kubikmetru koksnes. 100% uzņēmuma akciju pieder valstij, un to turētāja ir Zemkopības ministrija.

LA.lv