Laukos

Latvijas zivrūpniekiem šis gads varētu izvērsties labāks par iepriekšējo0

Foto – LETA

Latvijā zivrūpniecības nozarē kopējie pārdošanas apmēri šogad varētu būt nedaudz pieauguši salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, prognozēja kompānijas “Gamma-A” valdes priekšsēdētājs Aivars Lejietis.

“Ekonomiskā ziņā, manuprāt, situācija nozarē īpaši nav uzlabojusies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Taču domāju, ka visā nozarē, skaitot zivju konservu ražotājus kopumā, pārdošanas apmērs nebūs krities, bet būs pieaugums,” sacīja Lejietis. Viņš pieļāva, ka nozares kopējais pārdošanas apmērs šogad varētu būt audzis līdz 10%.

Pēc viņa teiktā, pārdošanas apmēra pieaugums ir saistīts ar Latvijas zivrūpnieku aktīvo darbību esošajos tirgos, kā arī jaunu realizācijas tirgu piesaisti. “Eksporta valstu skaits noteikti šogad katram dalībniekam ir nedaudz ir audzis. Iespējams, realizācijas apmēri jaunajos tirgos vēl ir ļoti mazi, bet ar iespējamu perspektīvu nākotnē,” teica Lejietis.

Viņš atzina, ka lielākie nozares tirgus dalībnieki pakāpeniski sākuši pārorientēt savus Krievijas tirgū zaudētos realizācijas apmērus uz Rietumu tirgiem, kā arī turpina realizēt produkciju Austrumeiropas valstīs, kur tas joprojām ļauts. Kopumā norit darbs pie jaunu eksporta tirgu piesaistes visā pasaulē, tostarp Āzijā, ASV, Kanādā un citviet.

Viņš piebilda, ka tirgū situācija joprojām ir saspringta, jo Latvijas zivrūpniecības uzņēmumi savstarpēji konkurē, piedāvājot produkciju par dempinga cenām. “Nez kāpēc ir viedoklis, ka viens no ieročiem konkurences apstākļos ir neadekvāta cenu politika, kas, protams, situāciju drīzāk pasliktina nekā uzlabo,” teica Lejietis. Pēc viņa teiktā, konkurence vietējā tirgū joprojām ir sīva, bet tā kā nozares realizācijas apmēri Latvijā ir mazi salīdzinājumā ar apmēriem ārvalstīs, ir skaidrs, ka būtiskāka ir situācija eksporta tirgos.

Vienlaikus piebilda, ka, neraugoties uz pārdošanas apmēru pieaugumu, nozares dalībnieku ekonomiskie rādītāji šogad kopumā joprojām ir slikti. Ir nepieciešams ilgāks laiks, lai rastu alternatīvas noieta iespējas savulaik Krievijā un citos tirgos, kas Latvijas zivrūpniekiem tagad slēgti, realizētajiem apmēriem.

Uzņēmums ražo aptuveni 140 dažādu konservu veidus – Atlantijas zivju produkciju, siļķu, skumbriju, sardīņu, sardinellu, mencu aknu konservus, kā arī šprotu pastētes, zivju frikadeles un tefteļus.

“Gamma-A” dibināta 1995 gadā, pamatkapitāls ir 853 600. “Gamma-A” 100% daļas pieder SIA “Gamma Holdings A.O.I.”, kuras kapitāldaļu īpašnieks ir Latvijas uzņēmums AS “A.O.I.”.

LA.lv