Laukos
Bizness

Latvijas zvēraudzētāju realizācijas apmēri pērn bijuši stabili0

Ūdeļu kažokādas. Foto: LETA

Latvijas zvēraudzētāju realizācijas apmēri pērn saglabājušies iepriekšējā gada līmenī un arī saražoto kažokādu daudzums ir palicis nemainīgs, sacīja Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas vadītājs Arnis Veckaktiņš.

“Kopējais saražoto kažokādu daudzums ir bijis nemainīgs, kāds tas bija gadu iepriekš, tāds tas saglabājies pērn. Šogad ražošanas apmēram varētu būt tendence augt,” teica Veckaktiņš, piebilstot, ka fermās šogad ir tendence nedaudz augt zvēru skaitam, jo tirgus paliek aktīvāks pēc aizvadītās krīzes iepriekšējos četrus gadus un arī produkcijas cenām ir tendence augt.

Pēdējos četrus gadus nozarē ir bija vērojama krīze visā pasaulē, kas ir saistīts ar siltajām ziemām, līdz ar to veidojās kažokādu pārprodukcija un kažokādu cenas pasaulē ilgstoši bija zemas. Patlaban saistībā ar vēsākiem laika apstākļiem, piemēram, Ķīnā un ASV iepriekš saražotās ādas ir pārdotas, kopējā pasaulē saražotā kažokādu produkcija samazinājusies, līdz ar to cenām ir tendence kāpt.

Savukārt šogad nozarei būs jāsastopas ar ikgadējo izaicinājumu – dabas aizstāvju cīņu pret nozari, lai gan zvēraudzēšanas nozare ir tāda pati lopkopības nozare kā visas pārējās lopkopības nozares.

Veckaktiņš piebilda, ka vēl viens izaicinājums ir arī izejvielu cenu un ražošanas izmaksu pieaugums, tostarp akcīzes nodokļa paaugstināšanas dēļ kāpušas degvielas cenas un šīs izmaiņas negatīvi ietekmē arī zvēraudzēšanas nozari.

Asociācija pārstāv desmit biedrus, kuri audzē ūdeles un lapsas. Kopējais nodarbināto skaits asociācijā pārstāvētajos uzņēmumos sasniedz aptuveni 500. Asociācija ietilpst Eiropas valstu zvēraudzētāju organizācijā “Fur Europe”, kas izstrādā standartus kažokzvēru labturības un tirdzniecības jomā. “Fur Europe” ir pārstāvētas vairāk nekā 5000 zvēraudzētavu no 30 Eiropas valstīm, kas 2014.gadā kopumā saražoja 43,5 miljonus kažokādu.

LA.lv