Laukos
Graudkopība

Lauka pupu ražība un kvalitāte šogad zemniekus neiepriecina0

Foto no LA arhīva

Patlaban Latvijā lauka pupu novākšanas darbi rit pilnā sparā, taču ražība šogad ir par 50% zemāka par ierasto – zemnieki novāc vienu līdz divas tonnas no hektāra ierasto 4-5 tonnu vietā, informēja SIA “Baltic Agro” Jelgavas servisa centra vadītājs Egils Sviķis,

“Baltic Agro” atgādina, ka tauriņzieži ir kultūraugi, kuru attīstība un ražība vistiešāk atkarīga no klimatiskajiem apstākļiem, jo būtiskāko no barības vielām – slāpekli – ar gumiņbaktēriju palīdzību “saražo” paši.

“Lai gumiņbaktērijas attīstītos, nepieciešama organikas bagāta, poraina augsne, augsnes mitrums un vidēja temperatūra. Šī gada ilgstošais sausums un karstums nav ļāvis baktērijām optimāli attīstīties, un uz vasaras beigām dažviet augi pavisam pārstāja augt un iestājās priekšlaicīga nogatavošanās, kā rezultātā ir izteikti zemāka ražība un slikta sēklu kvalitāte,” atzina Sviķis.

“Baltic Agro” speciālisti novērojuši, ka karstā laika ietekmē intensīvi vairojās kaitēkļi un attīstījās slimības. Augu aizsardzības pasākumi, lai ierobežotu kaitēkļus un slimības, tika veikti, bet ne vienmēr to efektivitāte bija pietiekama. Arī šie apstākļi samazinājuši sēklu kvalitāti.

“Labu ražu nevar gaidīt, audzējot lauka pupas noplicinātās, barības vielām nabadzīgās, skābās vai pārlieku sārmainās augsnēs. Ja tiecamies pēc augstām ražām, kritiskāk jāizvērtē augsnes faktori, to piemērotība tauriņziežu audzēšanai,” rezumēja uzņēmuma pārstāvis.

LA.lv