Mežsaimniecībai, Tehnika

Lauksaimniecības tehnika meža darbos

Autori: Aleksandrs Saveļjevs, Ziedonis Sarmulis, Māris Davidāns, LLU Meža izmantošanas katedra

Lauksaimniecības (l/s) traktoru labās tehniskās īpašības un šo traktoru izmantošanas sezonālais raksturs lauku darbos ir divi galvenie argumenti to iesaistīšanai cita veida uzdevumu izpildē, arī mežsaimniecībā, lai mehanizētu darba operāciju norisi gadījumos, kad nav iespējama vai no kādu svarīgu ietekmējošu apstākļu viedokļa nav izdevīga speciāli attiecīgajai operācijai konstruētu tehnisko līdzekļu lietošana.

Lauksaimniecības traktoru izmantošana meža darbos ir atzīta un izplatīta visā pasaulē, ko apliecina plašs tādu visdažādāko papildierīču piedāvājums tirdzniecībā, kas ir īpaši izstrādātas lietojumam komplektā ar l/s traktoru, vai arī kā alternatīvs risinājums var tikt izmantotas gadījumos, kad l/s traktors ir izvēlēts kā vajadzīgā vilcējspēka vai piedziņas jaudas nodrošinātājs.

Arī Latvijā lauksaimniecības traktori meža darbos tiek lietoti vairāk nekā 50 gadu, tāpat pašreizējie apstākļi mūsu valsts mežsaimniecībā neliecina par šķēršļiem, kas būtiski apdraudētu to turpmāku lietojumu. Tas ir pamudinājis šā raksta autorus atgādināt par tiem meža darbu izpildes gadījumiem, kuros l/s traktoru īpašnieki varētu izmantot savu tehniku komplektā ar aprīkojumu, kas noder racionālas un meža bagātību saudzējošas tehnoloģijas izvēlei.

Līdzīgi kā citās pasaules valstīs arī Latvijas pieredze rāda, ka mežsaimniecības darbos plašāk lietotie ir traktori ar pneimatisko riteņu ritošo daļu. Tāpēc šajā izdevumā sniegtā informācija ir par riteņtraktoriem un arī tādiem l/s traktoriem, kuriem īslaicīgai apvidus pārejamības uzlabošanai iespējams lietot ātri uzstādāmas kāpurķēdes vai pretslīdes ķēdes.

Pievienot komentāru