Laukos
Bizness

Lauksaimnieki: Arvien vairāk aktualizējas darbaspēka un profesionālās izglītības trūkums0

Foto no PDF un DAP krājuma

Latvijā lauksaimniecībā arvien vairāk aktualizējas darbaspēka trūkums, raksturojot šā gada problēmas sfērā, atzina aptaujātie nozares pārstāvji.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš sacīja, ka šogad darbaspēka trūkums lauksaimniecībā aktualizējās jo īpaši tādēļ, ka lietavu dēļ tehnika daudzviet nespēja piekļūt laukiem un tādējādi bija jāpiesaista roku darbs.

“Ir izveidojusies situācija, kad darbaspējīgi cilvēki labprātāk izmanto dažādus sociālos atbalstus nekā iet strādā un tādā veidā nopelnīt,” viņš sacīja.

Lazdiņš arī atzina, ka laukos ārvalstu darbaspēka piesaiste ir gandrīz neizbēgama, un tas varētu notikt jau nākamgad. “Ņemot vērā situāciju un sekojot līdzi tam, kādi būs laika apstākļi nākamgad, tiks izvērta darbaspēka piesaiste no citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm,” viņš teica.

Savukārt Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP) atzīmēja, ka ne tikai darba spēka trūkums, bet arī profesionālā lauksaimniecības izglītība ir vēl viena problēma, ar ko jāsastopas nozarei. Nozares profesionālās izglītības skolas ik gadu paliekot arvien tukšākas.

LOSP uzsvēra, ka lauksaimniekiem ir jādomā par šodienas ieguldījumu nākotnē, ieinteresējot jauniešus darboties ar lauksaimniecību saistītās jomās un iegūstot attiecīgu profesionālo izglītību, lai darbaspēka trūkumu mazinātu. Savukārt darba devējiem ir jāpiedāvā kvalitatīvas prakses iespējas tehnikumu jauniešiem, kā arī jādomā par atlīdzību vai stipendiju šiem jauniešiem, kas lielākajai daļai būtu motivācija iesaistīties praktiski ražošanā. “2018.gadā ceram izjust nozares atbalstu profesionālās izglītības veicināšanai reģionos, kas izpaustos ar aktīvāku iesaisti un praktiskām darbībām no ražotāju puses,” pauda padomē.

LA.lv