Laukos
Politika

Lauksaimnieki: Jautājumā par viesstrādniekiem Ekonomikas ministrija attālinājusies no lauku realitātes0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Patlaban darbinieku trūkums lauksaimniecībā un pārtikas nozarē samilzis tiklā, ka, ja tuvākajā laikā Latvijā netiks atviegloti nosacījumi viesstrādnieku ievešanai, vienkārši nebūs kas strādā, tikmēr Ekonomikas ministrijas nostāja šajā jautājumā ir tālu no reālās dzīves, informēja biedrībā “Zemnieku saeima”.

Vakar, 7.decembrī, biedrības valdes locekle un koopeeratīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa piedalījās Pārtikas nozares padomes 14.sēdē, lai diskutētu un rastu risinājumus vairākiem samilzušiem jautājumiem, tostarp, darbaspēka nodrošinājumam.

“Jautājums, kas sanāksmē raisīja vislielākās diskusijas, bija darbaspēka trūkums gan lauksaimniecības, gan pārtikas pārstrādes uzņēmumos. Šobrīd darbinieku trūkums pārtikas ražošanā ir sasniedzis kritisko līmeni un, ja tuvākajā laikā Latvijā netiks atviegloti nosacījumi viesstrādnieku ievešanai, tad vienkārši nebūs kas strādā. Mēs esam neizpratnē par Ekonomikas ministrijas piedāvāto risinājumu, kas, mūsuprāt, ir tālu no realitātes,” teica Strazdiņa.

Viņa norādīja, ka ministrija kā risinājumu piedāvā algas paaugstinājumu un darbinieku apmācības, neapzinoties to, ka laukos vairs nav kam celt algas un nav ko apmācīt.

“Uzņēmums nevar maksāt lielākas algas, ja darbinieks grib tikai atnākt uz darbu, bet produktīvi strādāt nespēj. Lai paaugstinātu algas, jāpaaugstina produktivitāte, kas mums ir viena no zemākajām Eiropā. Paralēli Latvijā ir izveidojusies vesela iedzīvotāju grupa, kuri pārtiek no dažādiem pabalstiem. Pabalstu spilvens ir tik ērts, ka cilvēkiem nav iemesls meklēt darbu un strādāt. Mēs uzskatām, ka viesstrādnieku darba pieredze un apmācības ir jāatstāj konkrētā uzņēmuma pārziņā. Nav pieņemami, ja mūsu valsts viesstrādniekam prasa trīs gadu pieredzi primitīvam darbam, ja uzņēmums darbinieku var apmācīt vienas stundas laikā,” skaidroja kooperatīva vadītāja.

Viņa arī norādīja, ka iepretim Ekonomikas ministrijas nostājai apsveicama ir nozares ministrijas saprātīgā nostāja, kur pastāv uzskats, ka situācija ar viesstrādnieku nodarbināšanu ir jārisina nekavējoties.
Vairāk par šo tematu laset šeit

“Zemnieku saeima” apvieno 900 saimniecības. Biedri kopā apsaimnieko vairāk kā 500 tūkst. ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes (augkopība 54%, piena lopkopība 38%, citas nozares 8%) un savās saimniecībās nodrošina darbu vairāk kā 4000 darbiniekiem.

LA.lv