Laukos
Graudkopība

Lauksaimnieki: Pēdējā laikā graudaugu sējumiem bijis par maz nokrišņu un vietām tie nīkuļo0

Foto-LETA

Pēdējā laikā nokrišņu daudzuma graudaugu sējumiem Latvijā bijis par maz un vietām tie nīkuļo, tāpēc lietus būtu ļoti vēlams, atzina aptaujātie graudkopji.

Liepājas rajona Otaņķu pagasta zemnieku saimniecības “Gudriķi” īpašnieks Guntis Silenieks teica, ka pagājušajā ceturtdien pusē Otaņķu pagasta esot spēcīgi lijis, bet otrā pusē praktiski nelija. Tur, kur stipri nolijis, augsne saņēmusi nepieciešamo mitruma daudzumu, bet tajās vietās, kur lietus bija maz vai nebija nemaz, lauki cieš no sausuma. Viņš atzīmēja, ka Kurzemes jūras piekrastē pavasaris šogad atnāca novēloti. Vasarāju graudaugu sēja saimniecībā noslēgusies vien maija otrajā nedēļā. Saimniecībai šogad nācās pārsēt gandrīz 40% no pērn iesētajiem ziemājiem, kuru šogad tāpat bijis mazāk nekā gadu iepriekš, jo lielo lietavu dēļ rudenī sēja bija apgrūtināta.

Pēc viņa teiktā, kopumā pagaidām sējumi izskatās “cerīgi”, jo līdz šim sacerojuši labi. “Ceru, ka vasarāji attīstīsies labi. Ja gadās tā, kā pagājušajā rudenī, kad ziemājus nevarēja iesēt tik daudz, cik gribējām, pastāv cerība, ka vasarāji kompensēs ziemāju graudaugu iztrūkumu. Cerēsim, ka šogad arī tā būs,” viņš sacīja.

“Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža teica, ka pēdējā laikā nokrišņu daudzuma Zemgalē bijis stipri par maz, tādēļ daži sējumi nīkst. “Pašlaik ziemāju attīstījušies normāli, taču lietus šobrīd ir ļoti vajadzīgs. Rekordražas noteikti šogad nebūs, bet sējumi pašlaik izskatās labāk nekā martā, ” teica Ruža.

Viņš arī teica, ka masveida vasarāju graudaugu sēja ir noslēgusies, taču joprojām ir pa kādam laukam, kuru nāksies pārsēt.
Zemgalē šogad esot bijis jāpārsēj salīdzinoši maz graudaugu ziemāju sējumu – krietni mazāk par 10% – no kopumā pārziemojušajiem graudaugu sējumiem novadā. Ruža piebilda, ka lietavu skartajos reģionos Latgalē šoruden iesēts salīdzinoši maz ziemāju, un būs augsts vasarāju īpatsvars. Līdz ar to vasarāju sējas darbi šajā reģionā vēl turpinās.

LA.lv