Laukos
Politika

Lauksaimniekus aicina izteikt viedokli par ES kopējo nozares politiku0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Latvijas lauksaimniekiem un lauku uzņēmējiem līdz šā gada 10.jūlijam ir iespējas izteikt viedokli par Eiropas Komisijas (EK) piedāvājumu Eiropas Savienības (ES) Kopējas lauksaimniecības politikai pēc 2020.gada, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāve Iveta Tomsone.

Viņa atgādināja, ka EK 1.jūnijā ir nākusi klajā ar piedāvājumu ES Kopējas lauksaimniecības politikai pēc 2020. gada, tādējādi uzsākot diskusiju maratonu par nākotnes politikas nosacījumiem ES dalībvalstīs un iestādēs. Ikvienam Latvijas lauksaimniekam un lauku uzņēmējam līdz 10.jūlijam ir iespējas izteikt viedokli par EK piedāvājumu, aizpildot Valsts Lauku tīkla Sekretariāta sadarbībā ar Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto anketu, kurā ir 21 jautājums ar atbilžu variantiem.

Aptauja pieejama interneta vietnē “www.visidati.lv/aptauja/1359502604/”.

Tomsone uzsvēra, ka lauksaimniecības politikas veidotājiem ir svarīgs Latvijas lauksaimnieku viedoklis, lai diskusijās ar ES iestādēm un organizācijām palīdzētu panākt Latvijai pieņemamus Kopējās lauksaimniecības politikas nosacījumus un finansējuma sadales kārtību nākotnē

Diskusijas par EK piedāvātajiem jaunajiem KLP nosacījumiem ES dalībvalstīs un iestādēs turpināsies līdz nākamā gada vidum.

Jau ziņots, ka EK piektdien, 1.jūnijā publicējusi priekšlikumus par valstīm iedalīto Kopējās lauksaimniecības politikas finansējumu nākamajā ES daudzgadu budžetā, Latvijai šajā politikas jomā atvēlot 3,042 miljardus eiro.

EK priekšlikumi paredz, ka nākamajā plānošanas periodā Kopējās lauksaimniecības politikas lauku attīstībai dalībvalstīm paredzētais finansējums samazināsies par 15% salīdzinājumā ar 2014.-2020. gadu, savukārt tiešmaksājumu kopējais samazinājums ES būs 3,9%. Regulas priekšlikums paredz, ka tiešmaksājumos Latvija saņemtu 2,27 miljardus eiro, tikmēr 2014.-2020.gada perioda regulās minētajās aploksnēs Latvijai bija paredzēti 1,7 miljardi eiro.

Tikmēr atbalsta samazinājums ES lauku attīstībai laika posmā no 2021. līdz 2027.gadam par 15% Latvijai nozīmē to, ka nākamajā plānošanas periodā Latvijai Lauku attīstības programmas pasākumu īstenošanai paredzētais ES finansējums būs par 147 miljoniem eiro mazāks nekā šajā plānošanas periodā, proti, Lauku attīstības programmas pasākumu īstenošanai Latvijai paredzētais ES finansējums būtu 0,82 miljardi eiro.

EK skaidro, ka Kopējās lauksaimniecības politikas budžets 2021.-2027.gada periodā būs 365 miljardi eiro, kas apliecinot, ka Kopējā lauksaimniecības politika joprojām ir nākotnes vajadzībām piemērota politika, joprojām sniedz atbalstu lauksaimniekiem un lauku kopienām, nodrošina, ka ES lauksaimniecības attīstība ir ilgtspējīga, un atspoguļo ES mērķus vides un klimata jomā.

LA.lv