Laukos
Tehnika

Lēdurgas “J.Gierkena” saimniecībā iegulda trīs miljonus eiro vienā no modernākajām piena fermām0


Mārtiņš Gierkens jaunajā fermā
Mārtiņš Gierkens jaunajā fermā
Publicitātes foto

Šodien “J.Gierkena” ģimenes uzņēmumā, kas atrodas Vidzemē, Krimuldas novada Lēdurgas pagastā, notika atvērto durvju dienas. Zemkopības ministrijas, lauksaimniecības un piena nozares pārstāvji bija aicināti, lai apskatītu lielāko piena slaukšanas robotu fermu Latvijā.

“J.Gierkena” zemnieku saimniecība pagājušā gada nogalē izbūvēja jaunu fermu, ieguldot vairāk nekā trīs miljonus eiro, no kuriem viens miljons ir Eiropas Savienības atbalsts un divi miljoni eiro bankas “Citadele” finansējums. Jaunizbūvētajā fermā tehnoloģijās ieguldīti 1,2 miljoni eiro.

Puse no saimniecības ganāmpulka – 500 govis – kopš gada sākuma dzīvo jaunajā fermā un otra puse – jau iepriekš izmantotajā fermā.

Kā atzīst saimniecības vadītājs Mārtiņš Gierkens, strādājot jaunajā fermā, jau izdevies samazināt piena pašizmaksu. “Pateicoties tehnoloģijām, esam samazinājuši izmaksas par barību, ir uzlabojusies govju veselība esam palielinājuši izslaukuma apjomu. Vēlētos arī pārējām govīm, kas atrodas vecajā fermā, nodrošināt tikpat labus turēšanas apstākļus,” norādīja saimnieks.

Savukārt piena slaukšanas tehnoloģijas piegādātāja “Delaval” pārdošanas vadītājs Latvijā Artūrs Kokts sacīja, ka Gierkenu ģimenes uzņēmums ir piemērs mērķtiecīgai lauku uzņēmuma attīstībai, sākot ar mazumiņu līdz lielai, inovatīvai saimniecībai.

“Automatizācija piena lopkopībā ir strauji attīstījusies līdz ar tehnoloģiju izaugsmi pasaulē. Gierkenu uzņēmums ir uzskatāms piemērs Latvijā, kā automatizācija palielina efektivitāti un rentabilitāti. Modernas fermas ievērojami ceļ saimniecību rezultātus, to pierāda pasaules prakse,” teica Kokts.

Patlaban fermā strādā vairāk nekā 10 darbinieki. Vasarā darbinieku ir vēl vairāk, jo lopbarību no 1300 hektāru plašas zemes novāc pati saimniecība.

Bankas “Citadele” valdes locekle Santa Purgaile atzina, ka šis gads piena lopkopjiem ir bijis labs, jo piena cenas ir stabilizējušās, pat vasarā, kad vērojamas cenu svārstības, tās noturējās stabili augstas, un tagad turpina uzlaboties. “Tas ir labs signāls citām piena lopkopībā strādājošām saimniecībām domāt par attīstību,” teica bankas pārstāve.

LA.lv