Latvijā, Politika

Ko par nodokļu reformu domā uzņēmējs, kurš maksā 1244 eiro algu

Pēc lielās nodokļu revīzijas nākamajā rītā nebūs tā, ka visi pilsoņi sāks apzinīgi maksāt nodokļus. Lai mainītu šos morālos aspektus, plašāk jādomā ne tikai par nodokļu lietām, bet arī par to, kā kopumā uzvedamies, jāpieslēdz kritiskā domāšana un diskusijas par vērtībām, turklāt ne jau par to, kas notiks nākamgad, bet par to, kas būs 20 gadus uz priekšu, intervijā saka AS “Latvijas Finieris” padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis.

Kā to vērtējat nodokļu revīzijas plānu un vai valsts pārvalde ar šo reformu ir uz pareizā ceļa?

U. Biķis: – Kopumā šo reformu varētu saukt par Lielo nodokļu sistēmas talku, kurā daudzi talcinieki kopīgi satīra pagalmu, māju un izravē to, kas vēsturiski novecojis. Un, ja pārējie arī ņemtu darba cimdus, lāpstu un grābekli jeb papīru un pildspalvu un darbotos, rēķinātu līdzi, tad rastos sapratne, kāpēc tas tiek darīts. Šīs talkas laikā mēs labojam kļūdas un vienkāršojam sistēmu, lai tā būtu mērķēta uz nevienlīdzības mazināšanu un būtu daudz efektīvāka no administrēšanas puses gan uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem, gan valstij.

Reforma veicinās domāšanas maiņu attiecībā uz nodokļu nomaksu. Protams, daudziem varbūt ir sajūta, ka viss līdz galam netiek izskaidrots un kāds tiek “apdalīts”, līdz ar to rodas negācijas. Bet jābūt pacietīgiem. Valdības sēde būs robežšķirtne, kad tiks pavērtas reformas sadaļas ar precīziem skaitļiem, un tad ierēdņiem būs jāmāk to izskaidrot cilvēkiem. Bet ir jāļauj ierēdņiem un valdībai strādāt. Nevis kritizēt, bet uzticēties. Te ieguldīts milzīgs darbs triju gadu garumā, un pirmo reizi nodokļu izmaiņas tiek skatītas ārpus budžeta pieņemšanas ietvariem. Tā ir iespēja panākt līdzsvarotu rezultātu un pozitīvas izmaiņas. Godīgi sakot, neatceros tik kvalitatīvu darbu tik lielā lokā ar vēlmi uzklausīt nozares, uzņēmumus, lai iegūtu vērtējumu par pareizāko reformas virzību. Piedaloties sapulcēs Finanšu ministrijā, var redzēt, ka cilvēkiem acis sāk spīdēt – ierēdņi ir noticējuši, ka viņi dara labu darbu.

Bet vai ir kāda alternatīva, ja nodokļu reforma tiek izgāzta?

Patiesībā nav alternatīvas starp esošo sistēmu un Finanšu ministrijas piedāvāto, bet gan – starp ministrijas piedāvāto un, ja to noraidīs, Pasaules Bankas vai kādu citu – nezināmu. Izgāžot esošo piedāvājumu, jaunas izmaiņas tiks radītas, neiesaistot tik plaši NVO pārstāvjus, jo finansējumu pieprasījums šobrīd ir ļoti liels un agresīvs, bet reformas uz priekšu kustas ļoti lēni.

1 komentārs

  1. Raksta virsrakstā ir mazie meli 🙂 Pēc tā var saprast, ka vidējā alga ir 1244€ pirms nodokļiem, bet reāli, lai tādu samaksātu ir jāiztērē 1537,82€, savukārt uz rokas sanāks tikai 871,10€! Tātad, ja ir pietiekami daudz vadošie, kas saņem uz rokas krietni virs tūkstoša tad strādniekam uz rokas sanāks ticamāk kaut kur ap 600€. Bet, ja uzņēmējs ar šo 1244 ir domājis, cik viņš reāli iztērē, tad strādniekam uz rokas sanāks vēl krietni mazāk, jo vidējā uz rokas būs ap 700€. Kāda jēga minēt šādu summu, ja reāli to strādnieks nesaņems? Vai, lai pievilinātu strādniekus uz vienu mēnesi?

Pievienot komentāru