Laukos
Dārzeņi un augļi

Lielākās kartupeļu platības 20160

Foto – Zanda Birze

2016.gada sezonā atbalsta maksājumiem pieteikts par 7% mazāk kartupeļu stādījumu nekā pērn, liecina Lauku atbalsta dienesta dati. Atbalstam pieteikti 9165 ha kartupeļu stādījumu, to skaitā 450 ha ar sēklas kartupeļiem un 689 ha ar cietes kartupeļiem. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem kartupeļus Latvijā audzē gandrīz trīs reizes vairāk, taču jāņem vērā, ka statistiķi apzina ne tikai ekonomiski aktīvās lauku saimniecības, bet arī piemājas dārziņus

Lielākās platības ar kartupeļiem apstādītas Dobeles novada Bērzes pagastā (272 ha), Iecavas novadā (239 ha), Ozolnieku novada Salgales pagastā (179 ha) un Dobeles novada Auru pagastā (177 ha). Atbalstam pieteikti arī 1068 ha ar bioloģiski audzētiem kartupeļiem, tostarp 59 ha ar sēklas kartupeļiem un 299 ha ar cietes kartupeļiem.

Spriežot pēc kartupeļu patēriņa, Latvijā uzlabojas dzīves apstākļi – katru gadu iedzīvotāji tos patērē arvien mazāk. Piemēram, 2012. gadā Latvijā katrs iedzīvotājs apēda vidēji 84 kg kartupeļu, bet 2015. gadā vairs tikai 65 kg, neskaitot ēdnīcās un krogos apēstos kartupeļus. Tradicionāli kartupeļi vairāk tiek patērēti laukos, mazāk – pilsētās. Samazinās arī iedzīvotāju samaksātā nauda par pārtikā patērētajiem kartupeļiem – vienam mājsaimniecības loceklim mēnesī kartupeļiem atvēlēts viens eiro pilsētās un 54 centi laukos, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Kooperatīva Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa atkārtoti apliecināja, ka situāciju vietējiem ražotājiem pasliktina arī labās ražas Polijā. “Pieejami poļu kartupeļi par 0,09 eiro kilogramā, kamēr Latvijā viena kilograma kartupeļu pašizmaksa nav zemāka par 0,13 eiro. Pirms pāris gadiem, kad rēķinājām santīmos, dārzeņiem bija zemas cenas, bet šobrīd tiek uzstādīts zemo cenu rekords,” atzina E.Strazdiņa.

LA.lv