Graudaugi, Tīrums

Lietavu dēļ ziemāji nav vienmērīgi sadīguši; daļa būs jāpārsēj

Lietavu dēļ apsēto ziemāju platības Latvijā nav vienmērīgi sadīgušas un jau šobrīd ir skaidrs, ka daļa ziemāju pavasarī būs jāpārsēj, atzina biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

“Pēc pēdējā laika ilgstošajām lietavām visā Latvijā apsēto ziemāju platības diemžēl nav vienmērīgi sadīgušas un ielejās tie ir noslīkuši. Jau šobrīd ir skaidrs, ka daļa ziemāju pavasarī būs jāpārsēj, vēl vairāk palielinot pieprasījumu pēc vasarāju sēklas,” sacīja Dzelzkalēja-Burmistre.

Viņa atgādināja, ka patlaban – novembra beigās – aktīvā darba sezona lauksaimniecībā ir praktiski noslēgusies. Šobrīd vēl nav pabeigta kūtsmēslu izvešana un iestrāde augsnē. “Lai arī periods, kad šos darbus var darīt, ir pagarināts līdz 1.decembrim, ja neiestāsies bez nokrišņu un neliela sala periods, būs lauksaimnieki, kuri nespēs izvest kūtsmēslus,” teica Dzelzkalēja-Burmistre.

Kurzemes un Zemgales lauksaimnieki šogad paspēja nokult labību un daļēji iesēt ziemājus. Savukārt Latgalē un daļā Vidzemes situācija bija katastrofāla, Latgalē iesēto ziemāju platības ir minimālas. “Joprojām uz laukiem atrodas sagūlusi labība, lauki ir pārmirkuši un tos nebija iespējams nedz apart, nedz iesēt ziemājus,” sacīja Dzelzkalēja-Burmistre.

Jau ziņots – saskaņā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) apsekojumiem, ziemāju sējumos situācija Latvijā ir atšķirīga, tostarp lielā mitruma dēļ daudzviet dīgt sākušie ziemāji ir nosmakuši un sapuvuši. Latgalē vēlās sējas dēļ ziemāju iesēts maz un to attīstība šajā reģionā iekavējusies. Savukārt, piemēram, Kurzemē, Liepājas un Saldus pusē, ziemas rapsis apsēts aptuveni 90% no plānotajām platībām. Lai arī lietavu dēļ ne visos laukos veikta nezāļu ierobežošana un nav smidzināts augšanas regulators, rapsis kopumā ir labs. Salīdzinoši laba situācija ir arī ziemas kviešu, rudzu, miežu laukos, kuri sēti septembra otrajā trešajā nedēļā.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

Pievienot komentāru