Laukos
Graudkopība

Lietuvā beigusies labības novākšana, raža ir zema0

LETA

Lietuvā šogad krietni agrāk beigusies labības pļauja un kļuvis skaidrs, ka raža ir par 30% zemāka nekā pēdējo piecu gadu vidējais rādītājs.

“Pļauja beigusies pat trīs nedēļas agrāk nekā iepriekšējos gados. Zemnieki steidzās pabeigt ražas novākšanu līdz aizvadītajā nedēļas nogalē solītajam lietum. Agrāk sāka, agrāk arī pabeidza, bet raža ir ļoti zema – 30% zemāka par pēdējo gadu vidējo rādītāju,” ziņu aģentūrai BNS pastāstījis Lietuvas Graudu audzētāju asociācijas priekšsēdētājs Aušris Macijausks.

Pēc viņa teiktā, vidēji Lietuvā tiek iekulti aptuveni pieci miljoni tonnu labības, bet šogad gaidāmi tikai četri līdz četrarpus miljoni tonnu.

Tomēr Macijausks solījis, ka Lietuvā labības nepietrūks, jo iekšējam patēriņam vajadzīgi tikai 20% izaudzētas labības, bet pārējā tiek eksportēta, tātad attiecīgi saruks eksports.

Asociācijas priekšsēdētājs pieļāvis, ka daļai lauksaimnieku skopās ražas dēļ radīsies grūtības, tomēr bankroti, viņaprāt, nav paredzami.

“Šis daļējais ražas zudums būs sāpīgs, zemnieki negūs peļņu, daudzi cietīs zaudējumus. Pārstrādi tas īpaši neietekmēs, daļa pārstrādātāju iepriekš bija noslēguši līgumus, nodrošinot zināmas cenas, kas šobrīd nešķiet augstas. Protams, saruks investīcijas, lauksaimniecībā strādājošos būs grūtāk noturēt,” viņš spriedis.

Tikmēr Lietuvas Labības pārstrādātāju asociācijas vadītāja Daļa Ruščauskiene prognozējusi, ka sliktākas ražas dēļ var pietrūkt lopbarības graudu.

Viņa piebildusi, ka daļa zemnieku nokulto labību vēl nepiegādā pārstrādātājiem, jo gaida, kamēr celsies cenas.

Lietuvas agrārās ekonomikas institūts iepriekš lēsa, ka šogad tiks nokulti 4,345 miljoni tonnu labības jeb par 24,8% mazāk nekā pērn.

LA.lv