Laukos
Gaļa un zivis

Lietuvā cūku mēra dēļ jāizkauj 23 400 cūkas0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Lietuvas Jonavas rajona cūkkopības uzņēmuma “Beržu kompleksas” fermā apstiprinājušās aizdomas par Āfrikas cūku mēri (ĀCM), tādēl kompleksā dažu tuvāko nedēļu laikā nāksies izkaut 23 400 cūkas, apliecinājis Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektora vietnieks Vidmants Paulausks.

Četrās šā kompleksa fermās kopumā tiek turēts 37 500 cūku, un slimības izraisītājs atklāts vienā no tām. Tas ir līdz šim lielākais mēra perēklis Lietuvā.

Kā lēsis Lietuvas cūku audzētāju asociācijas direktors Aļģis Baravīks, uzņēmuma zaudējumi varētu sasniegt četrus līdz piecus miljonus eiro, ierēķinot ne tikai cūku vērtību, bet arī kaušanas izmaksas un izdevumus, kas saistīti ar medikamentiem un lopbarības rezervēm. Pat tad, ja citās kompleksa novietnēs slimības izraisītājs netiks atklāts, uzņēmums vismaz 40 dienas nevarēs pārdot savu produkciju, pa to laiku dzīvnieki pāraugs un tos nāksies pārdot par cenu, kas zemāka par pašizmaksu.

Tas ir otrais gadījums, kad Lietuvā no šīs bīstamās slimības cieš tik liels cūku komplekss. 2014.gadā vienā no lielākajām Lietuvas cūku novietnēm, Dānijas kapitāla kompānijai “Idavang” piederošajā cūku audzēšanas kompleksā Ignalinas rajonā, mēra dēļ nācās iznīcināt 19 000 cūku.

Cūku mēris Lietuvā sāka izplatīties 2013.gada nogalē, kad valstī ieklīda inficētas mežacūkas no Baltkrievijas. 2014.gadā šī slimība skāra arī Latviju, Igauniju un Poliju.

Latvijā ĀCM šogad konstatēts 673 meža cūkām, bet pagājušajā gadā slimība skāra 1 146 mežacūkas.

LA.lv