Laukos
Politika

Lietuvā notiek Ķīnas, Viduseiropas un Austrumeiropas lauksaimniecības ministru forums”16+1″0

Foto-LETA

Lietuvā piektdien norisinās Ķīnas un Viduseiropas un Austrumeiropas lauksaimniecības ministru forums tā dēvētajā formātā “16+1”.

Uz forumu ieradies arī Ķīnas un lauksaimniecības ministrs Haņs Čanfu, kas Lietuvu apmeklē pirmoreiz, un viņu pavadošā uzņēmēju delegācija.

“Šis pasākums lieliski apliecina, ka mūsu valstis saista kopīgas intereses un nākotnes sadarbības vīzija par lauksaimniecības un pārtikas nozares attīstību,” foruma atklāšanā uzsvēris Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis, piebilstot, ka šāda sadarbība pozitīvi ietekmē Lietuvas attiecības ar Ķīnu un Lietuvai ir svarīgi, lai Ķīnas tirgus pēc iespējas vairāk atvērtos lietuviešu pārtikas precēm.

“Lietuva atbalsta brīvu starptautisko tirdzniecību. Esam orientēti uz eksportu un brīvo tirdzniecību uzlūkojam kā mehānismu vienlīdzīgu konkurences nosacījumu radīšanai, līdzvērtīgai sociālo, ekoloģisko un citu standartu uzturēšanai. Tādēļ esam gatavi sadarboties, lai pārvarētu pārmērīgas tarifu un netarifu barjeras savstarpējā tirdzniecībā,” viņš paziņojis.

Kā ziņots, Viļņā šonedēļ līdztekus forumam notiek arī 22. tradicionālā starptautiskā lauksaimniecības un pārtikas industrijas izstāde “AgroBalt 2018”.

Lietuvas jaunais zemkopības ministrs Ģiedrjus Surplis ziņu aģentūrai BNS iepriekš uzsvēris, ka formāts “16+1” paver Lietuvas zemniekiem, lauksaimniecības produktu pārstrādātājiem un pārtikas ražotājiem iespēju parādīt sevi Ķīnai, veicinot labākas eksporta izredzes.

Rietumeiropa savukārt raizējas, ka sadarbības formāts “16+1” šķeļ Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis jautājumā par investīcijām no Ķīnas. Līdzīgu nostāja neoficiāli ir arī dažiem Lietuvas diplomātiem, tikmēr citas Lietuvas amatpersonas uzskata, ka tāds formāts valstij ir noderīgs, jo paver papildu iespējas tiešiem kontaktiem ar Ķīnu.

Kā savukārt uzskata Surplis, “16+1” nekaitē Lietuvas attiecībām ar ES.

Formātu “16+1” pirms pieciem gadiem izveidoja Ķīna, tajā darbojas 11 ES dalībvalstis un piecas Balkānu valstis. Pirms gada 17 valstu ministri tikās Budapeštā, bet pirms diviem – Rīgā. Tiek rīkotas arī tematiskas ministru tikšanās Eiropā un Ķīnā.

LA.lv