Laukos
Politika

Lietuvā tiešmaksājumus lielajiem lauksaimniekiem ierobežos līdz 150 000 eiro0

Foto: LETA

Lietuvas Zemkopības ministrija nolēmusi ierobežot Eiropas Savienības (ES) tiešmaksājumu apmērus lielajiem lauksaimniekiem līdz 150 000 eiro.

“No 2019. līdz 2021.gadam Lietuva pirmo reizi noteiks ES maksājumu apmēru augšējo robežu. Esam nolēmuši ES piešķirto tiešmaksājumu pamatmaksājuma summu, kas gadā paredzēta vienam saimnieciskās darbības subjektam, ierobežot līdz 150 000 eiro,” norādījis zemkopības ministrs Ģiedrjus Surplis.

“Šajā summā nebūs ierēķinātas darbinieku algas. Ceram, ka tas sekmēs darba samaksas pieaugumu lielajās saimniecībās. Ietaupītos ES līdzekļus atvēlēsim mazo un vidējo saimniecību ražīguma veicināšanai,” viņš piebildis.

Ministrija norāda, kad šie grozījumi ir sava veida gatavošanās jaunajam ES Kopējās lauksaimniecības politikas periodam, kas sāksies 2020.gadā un kurā paredzēts noteikt daudz plašāku un efektīvāku tiešmaksājumu ierobežošanas modeli.

Lietuvai kopējā tiešmaksājumiem paredzamā summa šai budžeta periodā būs lielāka nekā pašlaik – tā sasniegs 3,7 miljardus eiro.

Tomēr, kā uzsver Zemkopības ministrija, šis pieaugums nenodrošina vienlīdzīgu un godīgu konkurenci starp visiem ES lauksaimniekiem, jo Lietuvai paredzētie tiešmaksājumi tik un tā būs vieni no mazākajiem un jaunā budžeta perioda beigās sasniegs tikai 79% no ES vidējā līmeņa, turklāt paredzēts stipri samazināt lauku attīstībai domātos līdzekļus.

Ierosinājumu ierobežot lauksaimniecības tiešmaksājumus lielajiem zemes īpašniekiem līdz 150 000 eiro gadā iepriekš izteica Lietuvas Seima opozīcija, norādot, ka līdzšinējā kārtība veicina zemes īpašumu koncentrāciju vienās rokās, jo atbalsts nonāk pie zemniekiem un lauksaimniecības uzņēmumiem ar lielu apgrozījumu un peļņu, tikmēr mazie zemnieki nokļūst nevienlīdzīgā konkurences situācijā.

Kā norādīja Seimā opozīcijā esošā Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu frakcija, līdz šim 80% no kopējiem ES atbalsta līdzekļiem Lietuvā sadalījuši 20% atbalsta saņēmēju. Tomēr parlaments jūnijā šo priekšlikumu neizskatīja.

Vienu no lielākajām zemes īpašnieku apvienībām Lietuvā – “Agrokoncernas” – kontrolē valdošās Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbauskis. Pēc koncerna vadītāju sniegtās informācijas, “Agrokoncernas” uzņēmumi pārvalda aptuveni 22 000 hektāru zemes.

LA.lv