Laukos
Politika

Lietuvai nepietiek naudas plūdu zaudējumu segšanai zemniekiem0

Foto BNFoto BNS/Scanpix/LETAS/Scanpix/LETA

Lietuva no valsts līdzekļiem nespēj segt zaudējumus, ko zemnieki cietuši lietavu dēļ, jo valdības rezerves fondā šobrīd ir tikai 1,5 miljoni eiro, atzinis Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis, vienlaikus piebilstot, ka tiks mēģināts izmantot visas iespējas šo jautājumu risināt.

Lietuvas zemkopības ministrs Broņus Markausks dienu iepriekš lēsa, ka zemnieku zaudējumi varētu sasniegt 40 miljonus eiro.

“No tīrās valdības rezerves – aptuveni 1,5 miljoniem eiro – zaudējumi noteikti netiks atlīdzināti, tas vienkārši nav iespējams. Taču šī rezerve būs atvērta, ja atradīsim veidu, kā varētu atvieglot zemniekiem šo nastu,” norādījis valdības vadītājs, kas piektdien tiekas ar lauksaimniekiem Ukmerģē.

Pēc viņa teiktā, viena no iespējām izmantot šos līdzekļus būtu kompensēt zemniekiem kvalificētu juridisko palīdzību sarunās ar uzpircējiem, lai no šīs rezerves iegūtu visi.

Kompensācijas paredzēts lūgt Eiropas Komisijai (EK), bet nav garantijas, ka Brisele tam piešķirs līdzekļus, ņemot vērā, ka no sausuma cietušajai Dienvideiropai EK nav palīdzējusi, sacījis Skvernelis. No otras puses, Lietuva saņem mazāku atbalstu nekā vecās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, un tas varētu būt arguments, ar ko pamatot kompensāciju nepieciešamību, viņš spriedis.

“Mums jāizmanto visas iespējas. Ja vajadzēs, varam kopā ar ministru braukt un runāt par šo situāciju, lai kompensācijas tiek izmaksātas. Cik tas būtu reāli, nezinu,” sacījis premjers.

Viņš arī atgādinājis, ka saskaņā ar likumu valdības rezerve nedrīkst pārsniegt 1% no kopējās asignējumu summas un gada beigās tajā ir tikai zināms atlikums.

Premjers paudis viedokli, ka nākotnē šādiem gadījumiem būtu jāizveido riska fonds un tā veidošanā varētu solidāri iesaistīties arī valsts.

Kā iepriekš pastāstīja Lietuvas zemkopības ministrs, dažādos rajonos zaudējumu apmēri ir dažādi, un vislielākie – aptuveni septiņi miljoni eiro – tie ir Panevēžas rajonā, kur lietavu dēļ applūdušas lauksaimniecības zemes gandrīz 30 000 hektāru platībā.

Šobrīd ārkārtējā situācija lietavu izraisīto zaudējumu dēļ izsludināta 11 Lietuvas pašvaldībās – Panevēžas, Šilutes, Roķišķu, Paģēģu, Kupišķu, Kretingas, Jonavas, Pasvales, Širvintu, Tauraģes un Utenas.

Premjers atzinis, ka kopumā lietavu dēļ smagi cietuši vismaz 13 rajoni.

LA.lv