Laukos
Politika

Lietuvieši uz ES atbalstu applūdušajiem zemniekiem varot cerēt jau šogad0

Foto – no LAD arhīva

Spēcīgās lietavās cietušie Lietuvas zemnieki uz Eiropas Savienības (ES) atbalstu var cerēt jau šogad, ziņu aģentūrai BNS sacījis zemkopības ministra vietnieks Rolands Taraškevičs.

Vienlaikus viņš atzinis, ka par iespējamajiem atbalsta apmēriem vēl nevar spriest.

Lūgumu kompensēt zemniekiem zaudējumus Lietuva Eiropas Komisijai (EK) iesniedza oktobra sākumā. Pēc Taraškeviča teiktā, nesen EK atsūtījusi anketu, kas palīdzēs precizēt zaudējumus, un saskaņā ar to no pašvaldībām saņemta konkrēta informācija, ar kuru speciālisti “strādā dienu un nakti”.

“Jautājumi un situācijas izvērtēšana nozīmē, ka tiek izstrādāta shēma. Vairs pat nešaubos, [ka atbalsts būs],” piebildis viceministrs, prognozējot, ka EK varētu pieņemt lēmumu par atbalsta piešķiršanu jau pirms Ziemassvētkiem vai nākamā gada sākumā.

Lietuvas zemkopības ministrs Broņus Markausks 19.oktobrī pēc tikšanās ar ES Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu atzina, ka viņš nav devis Lietuvai lielas cerības saņemt atbalstu.

Ministrs tobrīd izteicās, ka zināms atbalsts varētu tikt atrasts Lauku attīstības programmā.

Kā tagad norādījis Taraškevičs, vēl tiek apsvērts, vai izmantot ražošanas potenciāla atjaunošanas instrumentu, jo tas ļautu segt tikai infrastruktūrai nodarītos zaudējumus, tādēļ skartu tikai nelielu daļu saimniecību.

Saskaņā ar Lietuvas Zemkopības ministrijas sākotnējām aplēsēm zaudējumi sasniedz 40 miljonus eiro, bet Zemkopības kamera pieļauj, ka kopējā zaudējumu summa varētu pārsniegt pat 200 miljonus eiro.

Augustā un septembrī Lietuvā nokrišņu daudzums gandrīz divreiz pārsniedza normu; applūda vai kļuva nepiebraucami vairāk nekā 140 000 hektāri lauksaimniecības zemes un dažās pašvaldībās palika nenovākta vairāk nekā puse ražas.

Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv