Laukos
Politika

LLKA: Kooperācijas nozīme lauksaimniecības nozarē pieaug0

Foto – Dainis Bušmanis

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas loma lauksaimnieku un mežsaimnieku kooperācijas veicināšanā pieaug, savukārt valsts subsīdiju finansējums organizācijā tiek tērēts mērķtiecīgi un tās ieguldījums lauku attīstības politikas veidošanā ir ievērojams.

Kā norāda organizācijā, īpaši jāuzsver LLKA loma lauksaimnieku un mežsaimnieku kooperācijas veicināšanā.

Kā piemēram, pēdējo gadu laikā LLKA ir iesaistījusies jaunā Kooperatīvo sabiedrību likuma izstrādē, pie tam – organizācija bijusi viens no šī procesa virzīšanas iniciatoriem uzsverot, ka iepriekšējā likuma versija ir novecojusi.

Tāpat LLKA regulāri piedalās kooperatīvo sabiedrību atbilstības noteikumu izstrādē un uzlabošanā, kā arī jau kopš 2009.gada nodrošina atbilstības izvērtēšanas procesa organizēšanu.

“Toreiz šo valsts funkciju pārņēmām, jo tika plānots atbilstības izvērtēšanu noteikt kā maksas pakalpojumu. LLKA uzņēmās šo darbu nodrošināt bez maksas gan kooperatīviem, kuri ir LLKA biedri, gan arī tiem, kuri nav iestājušies biedrībā,” uzver LLKA izpilddirektore Linda Uzkalne.

Šobrīd notiek aktīvs darbs pie mājražotāju kooperācijas veicināšanas – pamatojoties uz LLKA iniciatīvu, kooperatīvo sabiedrību atbilstības noteikumos ir iestrādāta iespēja uz atbilstības izvērtēšanu pieteikties arī šāda veida kooperatīviem.

Regulāri tiek organizētas mājražotāju kooperatīvu un biedrību sanāksmes ar mērķi vienoties par kopēju tirdzniecības vietu organizēšanu. Uz sanāksmēm biedrība aicina ne tikai LLKA biedrus, bet arī citus interesentus.

Tāpat biedrība sadarbojas ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti, lai paaugstinātu gan studentu, gan lektoru zināšanas par lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperācijas lomu nozaru attīstības veicināšanā.

LLKA regulāri organizē dažādas konferences, informatīvus seminārus un darba grupas lauksaimniekiem un kooperatīvo sabiedrību, kuras darbojas gan lauksaimniecības, gan mežsaimniecības jomā, vadītājiem – šie pasākumi pārsvarā tiek izziņoti publiski un jebkuram interesentam ir iespēja piedalīties. Ikdienā tiek nodrošinātas konsultācijas gan par jautājumiem, kas saistīti ar kooperatīvo sabiedrību darbību, gan par jautājumiem, kas tieši skar pašus ražotājus.

Dažādu normatīvo aktu izvērtēšanā pastarpināti caur LLKA biedriem – kooperatīvajām sabiedrībām – tiek iesaistīti arī lauksaimnieciskās produkcijas ražotāji un mežu īpašnieki. Pēc datiem uz 2018.gada 31.decembri atbilstīgo lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperatīvo sabiedrību biedru skaits sasniedza 4846 biedrus. Jāuzver, ka 2019.gadā atbilstību saņēmuši 49 kooperatīvās sabiedrības un 90 % no atbilstīgajiem kooperatīviem ir LLKA biedri.

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija ir dibināta 2002.gadā un apvieno lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (MPKS), kuras strādā savu biedru interesēs, samazinot to ražošanas izmaksas. Asociācijas darbības mērķis ir radīt labvēlīgu vidi lauksaimnieku un mežsaimnieku kooperācijas attīstībai un veicināt sabiedrības izpratni par kooperācijas nepieciešamību un priekšrocībām. LLKA ir galvenais Zemkopības ministrijas sadarbības partneris lauksaimnieku un mežsaimnieku kooperācijas jautājumu risināšanā. Šobrīd LLKA ir 50 biedri.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina samazināties ārstu skaits. Sasniegts zemākais līmenis pēdējo sešu gadu laikā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latviešu galda spēļu uzņēmums “Brain Games” nopērk lietuviešu partneri
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Latvijas basketbola kadetes EČ sīvā cīņā zaudē beļģietēm
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Neatkarīgās Latvijas karte, kas sevī slēpa divus negaidītus atklājumus
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kad tētis ir Loranga. Saruna ar komponistu Edgaru Mākenu un režisoru Ģirtu Šoli
1 stunda