Laukos
Piensaimniecība

LLKA: Piena iepirkuma cenas patlaban ir stabilas0

Reuters/Scanpix/LETA

Piena iepirkuma cenas Latvijā patlaban ir vērtējamas kā stabilas, tomēr vienlaikus vērojama tendence likvidēt govju ganāmpulkus, sacīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētāja vietniece un Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “Pienupīte” vadītāja Mirdza Feldmane.

“Gads ir iesācies stabili, piena iepirkuma cenu šūpoles nav. Tas priecē,” sacīja Feldmane.

Vienlaikus viņa piebilda, ka negatīvi vērtējams tas, ka ļoti daudz piena lopkopības saimniecību likvidē ganāmpulkus. Šāda tendence bija vērojama jau pagājušajā gadā, kad lietavām sekoja liels sausums. “Runa ir par to, cik ekonomiska vispār ir piena nozare. Lielie uzņēmumi saka, ka tiem ir grūti, un ģimenes saimniecības nevar savilkt galus kopā, jo divi aizvadītie gadi bija ļoti smagi, līdz ar to saimniecības ļoti cieš. Saimniecības arī noveco, un tendence ir uz ganāmpulku samazināšanos,” viņa teica.

Komentējot to, vai piena lopkopības nozare sastopas ar darbaspēka trūkumu, viņa sacīja, ka nozarē ir iespējams piesaistīt darbaspēku, ja tas ir nepieciešams. Taču lielā nodokļu sloga dēļ un joprojām salīdzinājumā ar Eiropas Savienības (ES) vidējo līmeni zemo piena iepirkuma cenu dēļ ir grūti segt darba algas.

Viņa piebilda, ka daudzu kooperatīvu biedri noveco, daļai līdz pensijas vecumam ir atlikuši divi līdz trīs gadi, tāpēc ir bažas par saimniecību nākotni un to, ka Latvijas lauki varētu kļūt vēl tukšākie, jo daļa saimniecību beigs pastāvēt.

Vienlaikus viņa pozitīvi novērtēja valdības deklarācijā pausto, ka ģimenes saimniecības Latvijā ir jāsaglabā, lai arī laukos saglabātos dzīvība. “Tas ir pozitīvais, ko sagaidu no jaunās valdības – ka lauki noturēsies. Kooperatīvi ir tie, kas notur mazās un vidējās ģimenes saimniecības. Lielie paši par sevi ir stipri, taču, ja paliks tikai lielie, kas notiks ar laukiem? Šīs vidējās un mazās ģimenes saimniecības nodrošina lauku apdzīvotību, vēl runājam latviešu valodā un uz to ir jāturas,” uzsvēra Feldmane.

kā ziņots, Eiropas Komisijas Piena tirgus novērošanas centra dati par Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu provizoriskajām piena iepirkumu cenām liecina, ka Latvijā piena iepirkuma cena šogad februārī bija 303,8 eiro tonnā, kas ir par 0,6% vairāk nekā mēnesi iepriekš, bet par 13,4% mazāka nekā vidēji ES, kur tā februārī bija 350,8 eiro tonnā.

LLKA ir dibināta 2002.gadā un apvieno LPKS un MPKS, kuras strādā savu biedru interesēs, samazinot to ražošanas izmaksas. Asociācijas darbības mērķis ir radīt labvēlīgu vidi lauksaimnieku un mežsaimnieku kooperācijas attīstībai un veicināt sabiedrības izpratni par kooperācijas nepieciešamību un priekšrocībām.

LA.lv