Laukos
Graudkopība

LLKC: Lauksaimnieki šonedēļ varētu sākt gatavot skābbarību0

Visdziļāk zemē saknes sniedzas lucernai, kas ir viena no sausumizturīgākajiem tauriņziežiem. Attēlā – lucerna ‘Skrīveru’. Foto – Sarmīte Rancāne

Pēc pagājušās nedēļas lietus Latvijā saglabājas silts un saulains laiks, tauriņzieži strauji audzē masu, stiebrzāles ir tuvu vārpošanai, līdz ar to lauksaimniekiem jābūt gataviem skābbarības sezonas sākšanai, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere norādīja, ka Kurzemē un Zemgalē zāles masa nav īpaši liela – 10 līdz 15 tonnas no hektāra, bet tā kā lietu nesola, jāsāk gatavot skābbarība, lai pirmais pļāvums tiktu novākts pirms lietus. Tad zelmenis ātrāk ataugs un, iespējams, raža otrajā pļāvumā būs labāka.

Viņa atgādināja, ka Latgalē vietām krietni nolija lietus, tādēļ ļoti strauji pieaugusi stiebrzāļu ražība, pārsniedzot 20 tonnas no hektāra. “Ja gatavosiet skābbarību šonedēļ, ir cerības ne tikai uz kvalitāti, bet arī uz labu masas iznākumu,” uzsvēra Dreijere.

Turpretī Vidzemē ražība stiebrzālēm esot zema – zem 10 tonnām no hektāra. “Šonedēļ vēl varētu gaidīt masas pieaugumu, bet, ja stiebrzāles sāk vārpot, tad ir jāgatavo skābbarība un jācer uz labākiem nākamajiem pļāvumiem,” sacīja Dreijere.

Viņa piebilda, ka Kurzemē ir laba lucernas ražība, kur tā tuvojas 25 tonnām no hektāra. Šī nedēļas analīžu rezultāti uzrādīs proteīna līmeni, lai varētu prognozēt skābbarības gatavošanas laiku. Zemgalē arī lucerna sāk pumpuroties, lai arī ražība ir zem 20 tonnas no hektāra, līdz ar to jāgatavojas skābbarības gatavošanai. Vidzemē un Latgalē lucernai šonedēļ vēl jāļauj augt.

Viņa piebilda, ka arī sarkanajam āboliņam šonedēļ Latvijā vēl jāļauj audzēt masa.

LLKC darbojas kopš 1991.gada, tā mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

LA.lv