Laukos
Graudkopība

LLKC: Savlaicīgā ziemāju sēja paver labu graudaugu ražas potenciālu nākamajam gadam0

Ziemas kviesis ‘Talsis’.

Pateicoties savlaicīgajai ziemāju sējai, paveras labs graudaugu ražas potenciāls nākamajam gadam, atzina Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

Viņš teica, ka zemnieki šogad ļoti savlaicīgi un ievērojami ātrāk nekā citus gadus sāka sēt ziemas rapsi, un patlaban pilnā sparā rit ziemāju graudu sēja. “Domāju, ka Kurzeme un Zemgale šonedēļ ziemāju sēju beigs. Laika apstākļi tam ir ideāli. (..) Arī citos reģionos laika apstākļi ir labi. Ja līdz 20.septembrim vai bišķi agrāk ziemājus iesēj un septembrī ziemāju sēja Latvijā noslēdzas, paveras labs ražas potenciāls nākamajam gadam,” sacīja Balodis.

Viņš izteica cerību, ka drīzumā uznāks nokrišņi, kas ir nepieciešami augsnei, lai ziemāju attīstītos kā nākas. “Patlaban apsētie lauki izskatās ļoti labi, taču, ja tuvākajās desmit dienās neuznāks lietus, sējumi vēlu sadīgs,” sacīja Balodis, skaidrojot, ka šī iemesla dēļ lietus tuvākajā laikā būtu visnotaļ vēlams.

Balodis piebilda, ka šā gada graudu raža Latvijā ir novākta, un šie darbi noslēdzās augusta pēdējā nedēļā. Patlaban vietām no laukiem vēl jānovāc griķi. “Visu augustu apstākļi bija ideāli, lai vāktu graudu ražu. Vietām uzlija, šur tur sausums turpinājās visu vasaru, bet kopumā par laika apstākļiem graudu ražas novākšanas laikā nevarēja sūdzēties,” sacīja LLKC Augkopības nodaļas vadītājs.

Pēc viņa teiktā, šā gada sausumā visvairāk bija cietis Kurzemes reģions, kur vasarājiem ražas ir no 50% līdz 70% mazākas nekā normālā ražas gadā. Tikmēr ziemāji pārsvarā bija iesēti Zemgalē, kamēr, piemēram, Kurzemē to bija maz. Zemgalē sausuma dēļ ziemāju raža ir par 20% līdz 30% zemāka nekā normālā ražas gadā un līdzīga aina ir arī Latgales reģionā, kur ziemāju raža ir sarukusi tādā pašā amplitūdā.

Pēc Baloža teiktā, graudu kopraža šogad Latvijā būs vismaz viena no pēdējos piecos gados zemākajām. “Pēdējos gados graudu kopraža visu laiku palielinājās, bet šogad ir pamatīgs kritums,” viņš sacīja, atzīstot, ka daudzās citās Eiropas valstīs bija sausums, kas joprojām turpinās, un Latvija šajā ziņā diemžēl šogad nebija izņēmums.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes prognožu datiem par kopražām 2018. gadā graudaugu kopraža būs par 24% zemāka salīdzinājumā ar 2017.gadu, kamēr kviešu kopraža samazinājusies par 33%, miežu kopraža palielinājusies par 21%, auzu kopraža palielinājusies par 48%, bet rapšu kopraža samazinājusies par 33%. Ar graudaugiem apsēti par 2,6% mazāk hektāru nekā 2017. gadā.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Viedokļi. Kā vērtējat ikgadējo pusmiljona eiro piešķiršanu vienām un tām pašām lauksaimnieku NVO? 1
1 diena
LE
LETA
Laukos
Saeimas komisija neatbalsta akcīzes nodokļa palielināšanu biodīzeļdegvielai
1 diena
MG
Mārīte Gailīte
Laukos
Svarīgi nosacījumi burkānu uzglabāšanai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
8 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
6 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
11 stundas