Laukos
Dārzeņi un augļi

LLKC: Ziemošanas apstākļi augļkokiem bijuši vieni no labvēlīgākajiem pēdējos gados0

Foto no LA arhīva

Ziemošanas apstākļi augļkokiem Latvijā ir bijuši vieni no labvēlīgākajiem pēdējos gados, kas ir priekšvēstnesis labai sezonai augļkopības nozarē, atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Viņš teica, ka šoziem nav bijuši augļkokus un augļu krūmus īpaši nelabvēlīgi ietekmējoši faktori, kas ir labs pamats, lai augi var sekmīgi atsākt veģetāciju. “Patlaban ir pateicīgs gaisa temperatūru režīms, svārstības ir salīdzinoši nelielas, kas nodrošina augu sekmīgu iziešanu no miera perioda. Kurzemes un Zemgales pusē veģetācijas procesi ir sākušies, ko var redzēt pēc ogulājiem, kam sākuši briest pumpuri. Citam vairāk, citam mazāk atkarībā no kultūras,” sacīja Narvils, norādot, ka turpmāko divu nedēļu laikā veģetācija sāksies arī citviet Latvijā – Vidzemē un Latgalē, kur bija biezāka sniega sega un augsne bija vairāk sasalusi.

Pašreizējai gaisa temperatūrai saglabājoties, pamazām no ziemas miega atmodīsies sēkleņkoki, tostarp ābeles, bumbieres. Savukārt kauleņkokiem, kuru vidū ir plūmes un ķirši, jau tuvākajās nedēļās var sākt briest pumpuri. Augu mošanās no ziemas miega gan nenotiks strauji, ja vien neuznāks siltuma vilnis. Kopumā augļkoku veģetācija šogad atsākas nedaudz ātrāk nekā ierasts pavasarī, bet nav bīstami, jo būtiskas gaisa temperatūru izmaiņas nav paredzamas.

“Gaisa temperatūras vēl svārstīsies, kaut kādi “mīnusi” vēl būs un slapjš sniegs arī būs, bet gaisa temperatūra nav paredzama tāda, lai augļkokus apdraudētu,” sacīja Narvils. Vienlaikus viņš neizslēdza, ka brāzmaini vēji var radīt mehāniskus bojājumus trauslākiem ogulājiem.

Narvils piebilda, ka pēc pagājušās sezonas sausuma gruntsūdeņi vēl nav pilnībā atjaunojušies. Taču, pateicoties nokrišņiem, augsnē labi papildinās mitruma līmenis un ir cerība, ka, veģetācijai pilnībā atsākoties, mitruma krājumi tuvākās nedēļas laikā sasniegs optimālu līmeni.

Viņš arī atzina, ka kaitēkļi augļkokus pašreizējās gaisa temperatūrās vēl neapdraud, un saskaņā ar pašreizējām prognozēm to aktivitāte šogad augļu dārzos Latvijā nebūs augstāka kā pērn.

LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijas teritorijā. Tā pastāvēšanas mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

LA.lv