Laukos
Politika

LLU profesore: Klimata pārmaiņu riskus var mazināt nevis sezonālo, bet daudzveidīgo kultūraugu audzēšana0

Foto LETA

Klimata pārmaiņu radītos riskus lauksaimniekiem var mazināt daudzveidīgu kultūraugu audzēšana, konferencē “Baltijas ceļš uz oglekļa mazietilpīgu un klimatnoturīgu attīstību” sacīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) asociētā profesore Dina Popluga.

Viņa norādīja ka Latvijas lauksaimnieki jau tagad daļēji pielāgojas klimata pārmaiņu radītajiem riskiem, piemēram, izbūvējot vai atjaunojot lauku meliorācijas sistēmas. Tomēr vietējie lauksaimnieki joprojām aktīvi piekopj ļoti aktīvu sezonālo, nevis daudzgadīgo kultūraugu audzēšanu. “Visas olas tiek saliktas vienā grozā, kas var novest pie lieliem finansiāliem zaudējumiem,” sacīja Popluga.

Viņa arī pieminēja kultūraugu mijiedarbīgu audzēšanu, kas, piemēram, Nīderlandē izpaužas kā dažādu kultūraugu audzēšana līdzās. Šāda audzēšanas pieeja var pasargāt noteiktus sētos kultūraugus no dabas stihijām vai kaitēkļiem.

Popluga uzsvēra, ka dažādās Eiropas valstīs pēdējo gadu laikā novērojamas dažādas metodes, ar kurām lauksaimnieki tiecas pielāgoties klimata izmaiņām. Līdz ar to, nevajadzētu uzskatīt, ka citu valstu piemēri viennozīmīgi attiecināmi arī uz Latviju. Pēc Poplugas domām, nepieciešamība izstrādāt jaunas pielāgošanās metodes, sniedz papildu attīstības iespējas “gudrajiem” jeb inovatīvajiem lauksaimniekiem.

Savukārt, runājot par galvenajiem lauksaimniecības politikas izaicinājumiem, profesora sacīja, ka vissarežģītāk ir izstrādāt principus, kas vienlaicīgi apvieno nozares finansiālo un klimatnoturības attīstību.

Kā ziņots, Rīgā norisinās starptautiskā konference “Baltijas ceļš uz oglekļa mazietilpīgu un klimatnoturīgu attīstību”, kurā tiek diskutēts par klimata pārmaiņām.

LA.lv