Laukos
Mežsaimniecība

LMĪB: Turpmākie mēneši mežsaimniecības nozarē būs atkarīgi no laikapstākļiem un kokmateriālu cenām0

Ilustratīvs attēls. “Urbāni” Rēzeknes novadā. Foto: LMĪB

Šā gada turpmākie mēneši mežsaimniecības nozarē būs atkarīgi no laikapstākļiem un kokmateriālu cenām, atzina Latvijas Meža īpašnieku biedrība (LMĪB) izpilddirektore Aiga Grasmane.

“Turpmākie mēneši nozarē ir atkarīgi no tā, kāds būs rudens un kokmateriālu cenas, kam meža īpašniekiem jāseko līdzi. Patlaban koksnes cenas ir labvēlīgas – apaļkoku cenas ir diezgan augstas. Privātie meža īpašnieki labprāt izmanto situāciju, kad koksnes cenas ir pakāpušās,” teica Grasmane.

Viņa atzina, ka daļa meža īpašumu šogad cieta ugunsgrēkos, taču lielākie meža ugunsgrēki izcēlās purvos, kas pamatā pieder valstij. Tomēr, ja kāds privātajam sekotam piederošs mežs cietis ugunsgrēkā vai vējā un mežaudzes vairāk nav dzīvotspējīgas, meža īpašniekiem pieejams Eiropas Savienības atbalsts. Meža īpašnieks saņem atbalstu par šādas mežaudzes atjaunošanu pēc tam, kad par saviem līdzekļiem izvācis no meža bojātos kokus.

Grasmane arī sacīja, ka Zemkopības ministrija ir izstrādājusi grozījumus, kas paredz turpmāk sniegt finansiālu atbalstu ne tikai vēja vai ugunsgrēku postījumos cietušo mežu īpašniekiem, bet arī sausumā nokaltušu un lietavās cietušu mežu īpašniekiem. “Ja Ministru kabinets šoruden apstiprinās šos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, Lauku atbalsta dienests varēs sludināt jaunu projektu kārtu, kurā uz atbalstu varēs pieteikties meža īpašnieki, kuriem pieder sausumā vai lietavās bojā gājušas meža platības,” viņa teica.

LMĪB izpilddirektore, komentējot privāto mežu īpašnieku nākotnes izaicinājumus, norādīja, ka arvien vairāk sāk domāt par grāvju tīrīšanu, kas nav lēti. “Vienam meža īpašniekam to, visdrīzāk, ir grūti izdarīt. Tāpēc plānojot atbalsta pasākumus, Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā pēc 2020.gada, vajadzētu paredzēt iespēju meža īpašniekiem saņemt atbalstu meža meliorācijas sistēmu sakārtošanai. Sakārtotas meliorāciju sistēmas palīdzētu izvairīties no klimata ekstrēmu ietekmes. Tas būtu risku mazināšanas pasākums,” viņa sprieda.

LMIB ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionāla un starptautiska līmeņa meža īpašnieku un to apsaimniekotāju vienojošā organizācija, kuras 350 biedru īpašumā un tiesiskajā valdījumā ir 57% no visām Latvijas meža platībām. Organizācija dibināta 2005.gadā.

LA.lv