Laukos
Gaļa un zivis

Lopbarības trūkuma dēļ šosezon problēmas arī kazu audzētājiem0


Kristīne Piliena.
Kristīne Piliena.
Foto – Valdis Semjonovs

Lopbarības trūkuma dēļ kazkopji Latvijā samazina dzīvnieku skaitu ganāmpulkos, atzina Latvijas Kazkopības biedrības valdes priekšsēdētāja Kristīne Piliena.

Viņa norādīja, ka šīs vasaras sausums traucēja kazkopjiem sagādāt nepieciešamo lopbarības daudzumu ziemai, tādējādi saimniecībām nākas būtiski samazināt dzīvnieku skaitu. “100% ar lopbarību nav nodrošināta neviena saimniecība,” sacīja Piliena.

Vienlaikus viņa piebilda – kamēr ir iespējams kazas laist ganībās, daļa saimniecību saglabājušas visas kaza, bet pēcāk barības trūkuma dēļ arī šīs saimniecības varētu samazināt ganāmpulkus.

Piliena minēja, ka nozarē jau vairākus gadus trūkst darbaspēks un lopbarības trūkums bija izšķirošais iemesls ganāmpulku samazināšanai.

Tāpat viņa piebilda, ka, piemēram, viena bioloģiskā kazkopības saimniecība no nepieciešamajiem 800 siena ruļļiem kazu barībai šogad ir savākusi 200, tādējādi lopbarības trūkuma dēļ saimniecības 80 dzīvnieku ganāmpulku nāksies samazināt uz pusi – bioloģiskā barība maksā vairāk nekā industriāli audzētā un saimniecībai trūkst finansējuma tās iegādei.

Pēc Pilienas prognozētā, šā gada beigās Latvijā varētu būt par pāris tūkstošiem mazāk kazu nekā gada sākumā, kad Latvijā bija apmēram 14 000 kazu.

Vienlaikus viņa atzīmēja, ka Latvijas tirgū varētu samazināties kazas siera piedāvājums, jo cilvēku pirktspējas dēļ kazas siera cenu nav iespējams būtiski celt, lai kompensētu lopbarības cenu kāpumu.

Piliena gan arī pauda cerību, ka, uzlabojoties nodrošinājumam ar lopbarību, kazkopji triju gadu laikā varētu atgriezties pie tāda kazu skaita, kāds tas bija šā gada sākumā.

Latvijas Kazkopības biedrība ir sabiedriska organizācija, kas dibināta 2006.gadā.

LA.lv