Latvijā, Politika

Lopi var aizpeldēt uz Krieviju

1. Lopi var aizpeldēt uz Krieviju

1no3

Ministru prezidents Māris Kučinskis un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards šodien Līvānos tiekas ar Latgales reģiona pašvaldību vadītājiem, lai apspriestu situāciju pēc pagājušās nedēļas lietavām. Pašvaldības līdz tam solījušas apkopot informāciju par plūdu skartajām lauksaimniecības zemēm. Dažu novadu vadītāji varētu lūgt premjeru izsludināt ārkārtas stāvokli saistībā ar radušos krīzes situāciju lauksaimniecībā.

“Situācija ir stabilizējusies, taču turpmākais stāvoklis atkarīgs no iespējām atjaunot infrastruktūru, kā arī zemnieku izdzīvošanas iespējām,” atzīst Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs. Viņš norādīja, ka patlaban vēl nav iespējams nosaukt konkrētus zaudējumu apmērus, jo ir apkopota tikai vispārīga informācija par situāciju pašvaldībā.

Precīza zaudējumu tāme varētu būt izstrādāta aptuveni divu nedēļu laikā, to tālāk iesniedzot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Novada vadītājs uzsvēra, ka šodien pašvaldība būs izstrādājusi apkopojumu par plūdu skartajām lauksaimniecības zemēm, to platību un kultūrām. M. Švarcs atzina, ka ražas zaudējumi lauksaimniekiem būs milzīgi, līdz ar to pašvaldība gaida valsts atbalstu grūtībās nonākušajiem lauksaimniekiem.

Arī Alūksnes novada domes vadītājs Arturs Dukulis atzīst, ka, visticamāk, lielākie zaudējumi lietavu laikā nodarīti nevis pašvaldībai, bet privātpersonām, applūdinot laukus un tādējādi radot lielu risku labības bojāejai. Lielākie bojājumi radušies Pededzes upes un Melnupes baseinos, un izskalojumi radušies arī mazākās ūdenstilpēs. Baltinavas novada vadītāja Sarmīte Tabore sacīja, ka smagāk cietušas divas lielas un vēl trīs mazākas saimniecības. Divu lielāko saimniecību platība ir aptuveni 2000 hektāru, savukārt mazākajās saimniecībās tiek turēti māj­lopi, tostarp cūkas, kuras Āfrikas cūku mēra dēļ no applūdinātajiem apgabaliem nedrīkst pārvietot. Tabore skaidroja, ka sarežģīta situācija izveidojusies pie Kūkovas upes, kas tek gar Krievijas robežu – ūdens līmenis tajā turpina kāpt. Vienā no mājsaimniecībām tādēļ pastāv risks zaudēt lopus – ūdens līmenim kāpjot, lopi var aizpeldēt uz Krieviju, savukārt dzīvnieku saimnieki tiem nevarēs tikt pakaļ, sestdien teica Tabore. Arī Zil­upes novada zemnieki nonākuši neapskaužamā stāvoklī, pastāstīja Zilupes novada domes izpilddirektore Aina Borsuka. Nesenā vētra esot noguldījusi sējumus, bet stiprais lietus tos saslapinājis un tie vairs nespēj pacelties. Savukārt lopi gaidot sienu. “Man ir žēl šo cilvēku, kas ir ieguldījuši laiku, līdzekļus un enerģiju, kam ir paņemti kredīti un saslēgti līgumi un kam tagad, stāvot tīruma malā un visu to redzot, bezmaz vai jāraud,” sacīja Borsuka.

  1. Lopi var aizpeldēt uz Krieviju
  2. Vai labību varēs novākt?
  3. Ceļi joprojām slēgti

0 Komentāri

  1. Tas ir Krievijas iebrukums Latvijā!!! Kur NATO spēki un mūsu karavīri? Tie spēlējās pa rotaļu poligoniem, bet valstij reālu apdraudējumu nespēj novērst.

Pievienot komentāru