Latvijā, Politika

LOSP: EM pretimnākšana sezonalitātes jautājumā nemazinās elektrības rēķinus

Neskatoties uz 23.februāra šķietamni labajām ziņām par vienošanos saistībā ar pretimnākšanu sezonāliem jaudas lietotājiem, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) joprojām uzskata, ka šis solis neveicinās elektrības rēķinu samazinājumu, bet apgrūtinās lauksaimniecisko ražošanu un konkurētspēju.

Kā informē LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis, lauksaimnieki ir neizpratnē par piektdien Ekonomikas ministrijas (EM) sniegto ziņu, ka EM koriģēs Obligātās iepirkumu komponentes (OIK) reformu, kura palīdzēs sezonāliem jaudas lietotājiem mazināt fiksēto tarifu.

“Neredzam panāktu vienošanos ar lauksaimniekiem. Iespējams, ka tas atbilst patiesībai, bet uz kā rēķina? Ja tas notiek uz pārējo lauksaimnieku rēķina, tas nav pieņemams, jo jau OIK reformas rezultātā esam elektrības lietotāju kategorijā, kuriem jāmaksā visaugstākais OIK maksājums. Ir informācija no Elektroenerģijas publiskā tirgotāja prezentācijas (EM apspriedes laikā), ka OIK maksājums par patērētajām kilovatsundām mums tiks vēlreiz paaugstināts, stājoties spēkā sezonālajām iespējām mainīt pieslēgumu jaudas,” norādīja Vilnītis.

Viņš arī akcentēja – zemnieki nav mierā, ka divas reizes ir jāmaksā par pieslēgto elektroenerģijas jaudu: pie sadales un OIK.

“Vai elektrību, kas šajā gadījumā ir prece, drīkst aplikt ar divkāršu nodevu? Uzskatam par nepieņemamu situāciju, kad par elektrību maksājam tikai līdz 30% no kopējām izmaksām, bet pārējais 70% maksājums ir par sadali, pārvadi un OIK. Cik ilgi lauku cilvēkiem būs jāpiemaksā par lētu elektrību un siltumu pilsētās? Kā EM var izskaidrot situāciju, ka “Sadales tīkls” un “Elektrum” izrakstītajos elektrības rēķinos ir atšķirīgi tarifi par pieslēgtajām jaudām un tās atšķiras vairāk nekā par 30%. Tā ir vēl viena patērētāju krāpšanas shēma,” teica zemnieku pārstāvis.

Tikmēŗ LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs norādīja, ka organizācijas biedri apkopojuši decembra un janvāra elektrības rēķinus, kuros elektrības cena ir pieaugusi par 20- 60%.

“Ja ir organizācijas, kas vienu dienu pieprasa ministra demisiju, otrā dienā piekāpjas pie mazākā ieguvuma, kas ir izdevīgāka mazai daļai viņu biedru, tad mūs – LOSP – lūdzam nepieskaitīt pie apmierināto skaita. Neesam apmierināti ar šo rezultātu, jo prasām atcelt jaudas maksājumu par OIK un pārtraukt OIK diferenciāciju. Jābeidz lauku cilvēkus uztvert kā zemāku šķiru, kurai var uzlikt tādu slogu, kā vajag, beidzot jāsāk domāt līdzvērtīgi,” norādīja Treibergs.

Jau zimots, ka kontekstā ar radušos situāciju attiecībā uz janvārī pieaugušajiem elektroenerģijas rēķiniem OIK reformas dēļ Ekonomikas ministrija (EM) kā vienu no risinājumiem uzņēmējiem piedāvā elastīgi samazināt vai atslēgt jaudu pavisam uz deviņiem mēnešiem.
Vairāk par OIK lasiet šeit

2 Komentāri

  1. ir uzražots kārtejais neloģiskais brāķis, ko mēģina piekoriģet ar vel neloģiskākiem risinājumiem. pati oik piesaiste pieslēguma jaudai jau ir saknē nepareiza jo oik ir atkarigs no saražotās zaļās elektribas daudzuma un nekādi nav atkarigs no vadu resnuma kadi ievilkt. šo problēmu risināja sadales tīklu daļa elektribas rēķinā. atiecigi oik jābut tieši atkarigam tik un vienigi no pateretās elektrības un ne no kā cita.
    ar tiem jaudas pieslegumiem un atslēgumiem jau nav nemaz tik vienkārši kā cenšas pasniegt, jo pirmkārt tas ar nav par velti, un nenotiek pēc telefona zvana-man vajag es pazvanu man pieslēdz uzreiz. un lauksaimniekam ne tikai kaendārs diktē sezonalitāti bet ari laika apstākļi -var sanākt ka vajag neplānoti agri un var gadities ka stipri vēlāk par plānoto. un tad uzreiz sākas-jus neefektivi izmantojas un visas no tā izrietošās sankcijas…..

  2. OIK vispār jāļikvidē bez debīlām debatēm un jāliek Latvenergo u.c. atmaksāt VISIEM iedzīvotājiem izkrāpto naudu no šī absurda ieviešanas datuma!

Pievienot komentāru