Laukos
Dārzeņi un augļi

LOSP: Sausuma ietekme uz augļkopības nozari ir katastrofāla0

Foto-LETA

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) vērš atbildīgo institūciju uzmanību uz nelabvēlīgo un sarežģīto situāciju augļkopības nozarē.

Kā norāda LOSP pārstāvji, pēc pagājušā gada pavasara salnām un rudens lielajām lietavām, Latvijas augļkopji cieta ievērojamus zaudējumus, kas vairākkārtīgi samazināja plānoto ražu. Aukstā un slapjā 2017.gada vasara traucēja ziedpumpuru normālu ieriešanos nākamā gada ražai, siltais laiks 2017.gada decembrī aktivizēja melleņu ziedpumpuru plaukšanu, bet vēlākajā salā tie ļoti cieta.

Neatkarīgi no Latvijas reģiona cietušas visas kultūras, līdz ar to ražas zudumi ir sekojoši – dzērvenes – 90%, ābeles, bumbieres – 40%-50%, saldie ķirši – 50% 80%, krūmmellenes – 40%, zemenes – 60%, jāņogas, upenes, ērkšķogas, avenes – 70%.

Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja un LOSP Dārzkopības grupas vadītāja Māra Rudzāte norāda – sākot ar šī gada maija mēnesi, iepriekšējā gadā bojātos augus turpina iznīcināt Latvijā viens no sausākajiem maija mēnešiem meteoroloģisko novērojumu vēsturē.

“Dārzi izkalst, bet tiem augiem, kas vēl spēj turēties pretī sausumam, birst augļi, savukārt palikušie ir sīki un nav paredzama to kvalitāte. Savukārt sausais un karstais laiks aktivizē dažādu insektu savairošanos. Tādējādi nozare cieš ievērojamus ražas zudumus jau otro gadu pēc kārtas. Latvijas augļkopji lēš, ka pat ja sausums strauji beidzas, ir nodarīti zaudējumi vairāk kā 40%, atsevišķām kultūrām pat vēl lielākos apmēros,” norādīja Rudzāte.

“Diemžēl augļu dārzi nav ne sējumi, ne arī dārzeņi, kas viegli pārsējami izvēloties citu kultūru un tādējādi mazinot zaudējumus. Atjaunojot sausuma dēļ izkritušos kokus, krūmogulājus līdz nākamai ražai jāgaida gadi, tādējādi augļkopis vairākus gadus tikai iegulda līdzekļus, negūstot ienākumus,” atgādina LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

LOSP apvieno 60 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku.

LA.lv