Laukos
Politika

LOSP sēdē Gerhards un zemnieki sastrīdas par viesstrādniekiem 0

Foto LETA

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ikmēneša sapulcē šodien izvērtās viedokļu sadursme starp vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu (VL/TB-LNNK) un lauksaimniekiem par darbaspēka ievešanu no ārvalstīm.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs norādīja, lauksaimnieki, kā arī darba devēji, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera bažījas par darbaspēka problēmām. “Mums nav kas strādā un šī ir liela problēma. Trūkst ne tikai sezonas strādnieku, bet arī pārējo strādnieku,” sacīja Treibergs, piebilstot, ka būtu nepieciešams izveidot darba grupu, kura uzklausītu darba devēju iebildumus un argumentus.

Savukārt Gerhards atgādināja, ka viņa pārstāvētā partija “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) neatbalsta darbaspēka ievešanu no ārvalstīm.

“Šī ir tiešām ļoti smaga tēma latviešu tautas pastāvēšanai. Tāpēc mūsu pozīcijas ir izvērtētas, ne jau pirmo gadu diskutējam. VL-TB/LNNK vienmēr ir bijusi ar skaidru pozīciju šajā jautājumā,” sacīja ministrs, norādot, ka partijas pozīcija pret darbaspēka ievešanu nav mainījusies.

Tikmēr Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētāja, SIA “Stalbes Agro” valdes priekšsēdētāja Aija Balode norādīja, ka laukos akūti trūkst pat vienkāršo darbu darītāju.

“Es varu paaicināt tos cilvēkus, kuri tam netic, atbraukt pie mums un kādu dienu pastrādāt līdzi, lai redzētu, kā tas ir. Nav kas strādā,” viņa sacīja. Pēc Balodes teiktā, šāda situācijas valstī ir izveidojusies pabalstu dēļ, jo ļoti daudzi izvēlas nestrādāt un saņemt sociālos pabalstus. Viņa piebilda, ka lauksaimnieki ir vērsušies arī pie sociālajiem dienestiem un pašvaldībām, vaicājot, vai ir cilvēki, kas varētu veikt šādus darbus.

“Jūs sajaucat divas lietas – sociālo pabalstu un sveštautiešu ievešanu Eiropā,” uz to sacīja Gerhards.

Ministrs norādīja, ka nevar būt runa par nepamatotu darbaspēka ieviešanu Latvijā, bet jāmeklē citi risinājumi. “Vajag cilvēkus apmācīt, pāriet uz uzņēmējdarbības veidiem, kas prasa mazāk darbaspēku,” sacīja ministrs.

Lauksaimnieki iebilda, norādot, ka fiziski laukos trūkst cilvēku, kas strādā.

Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja un uzņēmuma “Arosa R” vadītāja Māra Rudzāte norādīja, ka, iespējams, nepieciešams atrunāt, uz kādiem nosacījumiem viesstrādniekus ievest, piemēram, nosakot, ka tie Latvijā uzturas 90 dienas, bet pēc tam jādodas prom. Viņa arī teica, ka nevar darbaspēka ievešanu no ārvalstīm noraidīt ar aizbildinājumiem, ka jāsaglabā latviešu tauta, jo ļoti daudzi ir aizbraukuši uz ārvalstīm un daudzi jaunieši to domā darīt, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc trūkst darbinieku.

Gerhards atzina, ka šos jautājumus iespējams pārrunāt kādā plašākā auditorijā, bet kopsaucēju par darba spēka ievešanu neizdosies atrast.

LA.lv