NVO, Politika

LOSP sēdē Gerhards un zemnieki sastrīdas par viesstrādniekiem

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ikmēneša sapulcē šodien izvērtās viedokļu sadursme starp vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu (VL/TB-LNNK) un lauksaimniekiem par darbaspēka ievešanu no ārvalstīm.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs norādīja, lauksaimnieki, kā arī darba devēji, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera bažījas par darbaspēka problēmām. “Mums nav kas strādā un šī ir liela problēma. Trūkst ne tikai sezonas strādnieku, bet arī pārējo strādnieku,” sacīja Treibergs, piebilstot, ka būtu nepieciešams izveidot darba grupu, kura uzklausītu darba devēju iebildumus un argumentus.

Savukārt Gerhards atgādināja, ka viņa pārstāvētā partija “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) neatbalsta darbaspēka ievešanu no ārvalstīm.

“Šī ir tiešām ļoti smaga tēma latviešu tautas pastāvēšanai. Tāpēc mūsu pozīcijas ir izvērtētas, ne jau pirmo gadu diskutējam. VL-TB/LNNK vienmēr ir bijusi ar skaidru pozīciju šajā jautājumā,” sacīja ministrs, norādot, ka partijas pozīcija pret darbaspēka ievešanu nav mainījusies.

Tikmēr Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētāja, SIA “Stalbes Agro” valdes priekšsēdētāja Aija Balode norādīja, ka laukos akūti trūkst pat vienkāršo darbu darītāju.

“Es varu paaicināt tos cilvēkus, kuri tam netic, atbraukt pie mums un kādu dienu pastrādāt līdzi, lai redzētu, kā tas ir. Nav kas strādā,” viņa sacīja. Pēc Balodes teiktā, šāda situācijas valstī ir izveidojusies pabalstu dēļ, jo ļoti daudzi izvēlas nestrādāt un saņemt sociālos pabalstus. Viņa piebilda, ka lauksaimnieki ir vērsušies arī pie sociālajiem dienestiem un pašvaldībām, vaicājot, vai ir cilvēki, kas varētu veikt šādus darbus.

“Jūs sajaucat divas lietas – sociālo pabalstu un sveštautiešu ievešanu Eiropā,” uz to sacīja Gerhards.

Ministrs norādīja, ka nevar būt runa par nepamatotu darbaspēka ieviešanu Latvijā, bet jāmeklē citi risinājumi. “Vajag cilvēkus apmācīt, pāriet uz uzņēmējdarbības veidiem, kas prasa mazāk darbaspēku,” sacīja ministrs.

Lauksaimnieki iebilda, norādot, ka fiziski laukos trūkst cilvēku, kas strādā.

Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja un uzņēmuma “Arosa R” vadītāja Māra Rudzāte norādīja, ka, iespējams, nepieciešams atrunāt, uz kādiem nosacījumiem viesstrādniekus ievest, piemēram, nosakot, ka tie Latvijā uzturas 90 dienas, bet pēc tam jādodas prom. Viņa arī teica, ka nevar darbaspēka ievešanu no ārvalstīm noraidīt ar aizbildinājumiem, ka jāsaglabā latviešu tauta, jo ļoti daudzi ir aizbraukuši uz ārvalstīm un daudzi jaunieši to domā darīt, kas arī ir viens no iemesliem, kāpēc trūkst darbinieku.

Gerhards atzina, ka šos jautājumus iespējams pārrunāt kādā plašākā auditorijā, bet kopsaucēju par darba spēka ievešanu neizdosies atrast.

15 Komentāri

 1. Tādu Aiju Baložu dēļ laukos akūti trūkst pat vienkāršo darbu darītāju – nemaksā un viss !
  Gatavi importētajiem maksāt 3 – 5 reizes vairāk nekā savējiem !
  Tik tiešām Sibīrija raud pēc tādiem tūkstoš hektāru “zemniekiem”!
  Saprihvatizējās kā badmiras gan zemi, gan tehniku, kas pienācās visiem un tagad grib vēl uz ekspluatācijas rēķina kanārijās padzīvoties, kamēr te vergi par grašiem šiem bagātību rauš !

 2. KAD PIRMAIS BŪS JAUTĀJUMS PAR DARBA SAMAKSU VIETĒJIEM STRĀDNIEKIEM??? NE PIRMO REIZI IEBRAUCĒJIEM ATRODAS NAUDA ATALGOJUMAM, BET VIETĒJOS VISĀDI IZĶENGĀ UN PAT NESAMAKSĀ PAR PADARĪTO DARBU! RODAS JAUTĀJUMS: KURŠ DARBA DEVĒJIEM DEVIS PAVĒLI VIETĒJOS IZĀZĒT UN VIESSTRĀDNIEKIEM LĪST OTRĀ GALĀ AR LABU SAMAKSU PAR DARBU???? PIEMĒRUS VARU NOSAUKT NE VIENU VIEN! KURŠ GRIB TUKŠU LATVIJU, LAI TO PĒC TAM PIEPILDĪTU AR SVEŠIEM ĻAUDĪM, KURI NEMĀCĀS VALSTS VALODU, KURI IENĪST VIETĒJOS???? KAS NOTIEK!?? GERHARDAM PILNĪGA TAISNĪBA!!! NEKAUNĪGI, PRETĪGI ELEMENTI IR DAŽS LABS NO ZEMNIEKIEM!!! VAJADZĒTU LIKT ”MĪLĒT” VISPIRMS SAVU TAUTU UN TAD CITUS! PAŠI PIERIJUŠIES VAIRS NEZIN KO DARA UN KO RUNĀ!!!

 3. LABI, KA VISMAZ PENSIONĀRS VAR PASTRĀDĀT! Tā jau nav , kam strādāt, tādēļ domā par viesstrādniekiem! Šodien dzirdēju radio, ka Dānijā strādniekam par 1 stundas darbu maksā 42 eiro. Protams, ka mums ir kāpums darba samaksa lielos %, bet no kura punkta skaita tos pieauguma lielos %, jo algas pie mums dod iespēju VILKT DZĪVĪBU NEVIS DZĪVOT NORMĀLU CILVĒKU DZĪVI! Kāpēc nesaprot, ka dzīve nestāv uz vietas un cilvēks grib dzīvot, nevis EKSISTĒT! Kāpēc to nesaprot????????
  Nevar vilkties kā garās dienas šajā jautājumā!!! Ir taču nauda, ja daudz lielāku algu var sasolīt viesstrādniekiem un to arī REĀLI IZMAKSĀT!????

  1. Malacis.piekritu,un daudzi ari piekrit.aiju balodes-k-i nepazistu,bet pec vinas filozofijas,laikam nav kaut kas saprotams.Burtnieku nov.Burtnieku pag.Viens zemnieks ,no kaimin majas ,paaicinaja pastradat cilveku no ta pa pagasta.Samaksa pa nedelu 45 eiriki.Pateica ka ,paslaik nav finansi.ta ari palika parada.un ta aija balode grib no kaut kurienes ievest darba speku?ukrainas?tiem jau ari smadzenes kaut kur tomer….JA esi uznemejs,gribi pelnit,un dzivot,tad strada vien pats,un maksa sev algu,un t.t.un beidz naudet,iedzivoties uz citu rekina.

 4. 42euro stundà? Parastā fermā? Appīpējušies esat? Vistai jādēj zelta olas vai ferma vairs nav ferma bet rūpnīca kur olas birst pa konveijeru un tas pelna visiem algu…..tas pats par govi ,vai nu slauc viskiju,vai robots slauc tūkstoßiem govju….un pàrejiem nopelna algu…Ar fizisku darbu nevar nopelnīt iztiku…..vai ja var tad kāds to nopelna tavā vietā….robots,konveijers,ekskavators,automāts,utt jeb darba raźība….

  1. Gribetos visiem lauku zemniekiem ieteikt…gribat pelnit un labi dzivot,tad stradajat preks sevis un makasajiet sev sev tos nodoklus un algas,beidziet naudet.tie pasi ,no pagasta jums butu stradnieki,tie jus ka baigie darba deveji….ha.Tas pats,kas piedavas dzives vietu uz vietas,tas bez liguma galigi garam.

 5. Taisnība ir kaut kur pa vidu…izlasot, aizdomājos, izstāstīšu savu piemēru.
  Es piemēram- sieva pašos spēka gados,varētu kaut kur … strādāt, ir pat ls izglītība, nedzeru, nepīpēju, pabalstus neprasu, bet…es labāk sēžu mājās, iztiekam ar vīra algu,kurinu ģimenes pavardu, audzinu bērnus,vāru un gludinu utt., jo,
  ja parēķinu, pieņemu un paredzu, ka piedāvātu tādu algu, kurai nomīnusojot- ceļa izdev., darba apģ., pusdienu naudu, bērnu b.d.izdevumus, …pāri nekas prātīgs nepaliktu. Tā kā…. lūk kur atbilde manā skatījumā-Sakarīgs atalgojums!
  Jā protams , ir ,, deguni,, kuriem pietiktu ar 2 litreni, kuriem var nemaksāt tik daudz un kaut ko jau tie padara, ja atnāk pie darba.
  Esmu strādājusi ari ārzemēs,kad vēl nebija lielais aizbrauksanas bums.Un man ir ko salīdzināt.

  1. Tātad, zemniekuprāt, laukos par maz tādu, kas strādā par divlitreni. Vajag vairāk! Gerharda kungs, dodiet lētāku alu Latvijas zemniekiem un nevajadzēs ievest viesstrādniekus.

 6. “Vajag cilvēkus apmācīt, pāriet uz uzņēmējdarbības veidiem, kas prasa mazāk darbaspēku,”…Ar kādām tiesībām politiķis norādīs savam darba devējam-uzņēmējam, ko darīt. NA vispār ir liekēžu, propogandistu banda, -Valsts budžeta izdevumu sadaļā ! Darbaspēks, ja nepieciešams ir jāieved un ne jau partijām to lemt, bet darba veicējiem un naudas ražotājiem.

 7. Cilvēki nesaprot ja tiks maksātas nesamērigi lielas algas vai pareizāk sakot tādas algas ,kas nav nopelnitas cit tad maksās produkcija un vai to varēs pārdot !!! Un tad ari darba devējs paliks par bezdarbnieku Vai tas ir tas ko NA grib ???

 8. Atbalstu SKAIDRAS viedoli, bet ir viena problema-valoda. Tad jau darba nemejam vispirms jaorganize valodas apmacibas kursi tikai pec tam stradnieks jaliek kartupelu vaga.

Pievienot komentāru