Laukos
Politika

LOSP: Sezonas laukstrādnieku programmā jāļauj iesaistīties maznodrošinātajiem0

Foto no LA athīva.

“Sezonas laukstrādnieku” programmā jāļauj iesaistīties cilvēkiem, kuri ir ieguvuši maznodrošinātas personas statusu, saglabājot šo statusu, uzsvēra Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomē (LOSP).

LOSP rosina izmaiņas, lai sezonas laukstrādnieku programma būtu saistoša arī darba ņēmējam un veicinātu nelegālās nodarbinātības izskaušanu.

“Lai uzlabotu sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīma vidējos rādītājus, tādējādi nozīmīgi samazinot darbaspēka nodokļu slogu, LOSP aicina šajā kategorijā nodarbināt arī maznodrošināta personas statusa ieguvušos, jo laukos šādu cilvēku īpatsvars ir būtisks, un, ja viņiem būtu iespēja nezaudēt šo statusu, un paralēli sezonas laikā piestrādāt, tas būtu liels ieguvums. Pretēji, mēs nekad šos cilvēkus nespēsim atgriezt darba tirgū, jo esot dažāda veida statusos un saņemot pabalstus mēs šos sistēmu nekad neuzlabosim,” uzsvēra LOSP Dārzkopības grupas vadītāja Māra Rudzāte .

Jau ziņots, ka, sākot ar 2014.gada 1.jūniju, Latvijā tika ieviests sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīms, kas būtiski samazina nodokļu slogu tiem cilvēkiem, kas tiek nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos augļkoku, ogulāju un dārzeņu audzēšanā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā.

Maksimālais termiņš, kurā laukstrādniekam var piemērot sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīmu, nevar pārsniegt 65 nostrādātās dienas un saņemto ienākumu maksimālais apmērs nevar pārsniegt 3000 eiro. Šis nodokļa režīms attiecas tikai uz tiem laukstrādniekiem, kas ir nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos no kārtējā gada 1.aprīļa līdz kārtējā gada 30.novembrim.

Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis ir 15% apmērā no laukstrādnieka nopelnītā atalgojuma, bet ne mazāks kā 70 centiem par katru nostrādāto dienu. Persona, kura maksā sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokli, kļūst sociāli apdrošināta pensijai, ja pie visiem darba devējiem nopelnītais ienākums mēnesī pārsniedz 70 eiro.

LA.lv