Laukos
Piensaimniecība

LPCS: Globālajā tirgū piena produktu cenām ir tendence samazināties0

Foto: Zane Bitere/LETA

Globālajā tirgū piena produktu cenām ir tendence lēnām samazināties, šodien pēc Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) kopsapulces informēja LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Viņš pastāstīja, ka, neraugoties uz sausumu Baltijas valstīs, daļā Zviedrijas un Dānijas visa veida piena produktu cenām lielākā vai mazākā mērā globālajā tirgū ir tendence lēnām samazināties. Tostarp būtiski kritušās sviesta cenas, kamēr piena pulvera cena joprojām nav atgriezusies optimālajā cenu līmenī un ir zema. Šīs tendences skaidrojamas ar cikliskumu nozarē.

Pēc viņa teiktā, nozarē negatīvi vērtējami piena ražotājiem nelabvēlīgie laika apstākļi, kad sausuma dēļ varētu būt apgrūtinoši sagādāt barību piena liellopiem, kas savukārt var negatīvi ietekmēt piena ražošanas apmērus. Lai arī piena pārstrādātājiem izejvielas netrūks, jo Latvijā joprojām saražo vairāk piena nekā pārstrādā, sausuma negatīvā ietekme var negatīvi atsaukties uz visu nozari, sprieda Šolks.

“Katra saražotā tonna piena tiek kaut kur realizēta. Ja piena kļūs mazāk, nebūs patīkami. Ir bažas, vai piena ražotājiem neiestāsies atkal grūti laiki,” sacīja Šolks.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka kopumā piena nozare Latvijā attīstās, neraugoties uz saražotā piena apmēra kritumu pērn salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu sausuma dēļ.

“Sausums, iespējams, pielika punktu kādas piena lopkopības saimniecības darbībai un tā pārorientējās uz citu saimnieciskās darbības veidu. Tāpat ir brīži, kad nozarē ir grūti. Tomēr kopumā nozare attīstās,” sacīja LPCS valdes priekšsēdētājs.

Nozares vispārējās attīstības kontekstā būtiski ir izstrādāt jaunu un efektīvāku Eiropas struktūrfondu apguves sistēmu nākamajā plānošanas periodam.

“Eiropa pret tās jaunajām un mazajam dalībvalstīm ir izvirzījusi, mūsuprāt, ļoti nekorektu kritēriju – lielajiem piena pārstrādes uzņēmumiem zināmā mērā ierobežotu pieeju dažādām atbalsta sistēmām, lai gan mēs konkurējam ar vēl lielākiem uzņēmumiem vecajā Eiropā, kas pārstrādā vairāk nekā visa Latvija kopumā,” sacīja Šolks.

Viņš arī piebilda, ka nākotnē atbalsts būtu jāpadara pieejamāks Latvijas lielajiem piena pārstrādes uzņēmumiem.

Šolks pauda pārliecību, ka Latvijā ir vairāk jāsekmē arī vietējo piena produktu patēriņš. Patlaban mazumtirdzniecībā plaši pieejami importa piena produkti no tuvējām kaimiņvalstīm, par kuriem izdotā nauda ieplūst šo valstu ekonomikā, bet Latvijai tādējādi potenciālie nodokļu ieņēmumi iet secen. “Kamēr pati sabiedrība nespēs iestāties par jūtami labākiem ceļiem, medicīnisko aprūpi un lielākām pensijām, iegādājoties vietējos produktus importa produktu vietā, būt grūti. Kurā brīdī šī sapratne radīsies, ir grūti spriest,” retoriski sacīja Šolks.

LPCS apvieno piena pārstrādes uzņēmumus un sadarbības partnerus, kas kopā realizē aptuveni 80% no Latvijā pārstrādātā piena.

LA.lv