Laukos
Piensaimniecība

LPCS: Piena iepirkuma cenas arī turpmāk noteiks brīvais tirgus0


Ilustrattīvs attēls
Ilustrattīvs attēls
Reuters/Scanpix/LETA

Piena iepirkuma cenas lejupslīde turpināsies, jo šo tendenci nosaka nevis vietējie piena pārstrādātāji, bet gan situācija pasaules tirgos, komentējot Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas bažas par iepirkuma cenas kraso samazināšanos, norāda Latvijas Piensaimnieku centrālā savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Viņš informē, ka vidēji dienā Latvijā pārstrādei tiek iepirktas 2200 tonnas piena, no kurām 772 tonnas tiek eksportētas, bet 1430 tonnas tiek pārstrādātas Latvijas uzņēmumos.

No kopējā pārstrādei iepirktā piena apjoma vidēji 700 tonnas tiek patērētas produktu ražošanai, kurus uzņēmumi realizē vietējā tirgū. Nedaudz vairāk par 700 tonnām piena izmanto dažādu piena produktu ražošanai eksporta tirgiem.

Tātad vietējais tirgus spēj patērēt tikai vienu trešdaļu no kopējā svaigpiena apjoma dažādu piena produktu veidā.

“Tas nozīmē, ka piena pārstrāde ir būtiski atkarīga no situācijas eksporta tirgos. Vērtīgi atcerēties, ka Latvijas piena produkti tiek eksportēti vairāk kā uz 90 pasaules valstīm un eksporta apjoms 2017.gadā pārsniedzis vairāk kā 100 miljonus eiro. Situāciju nosaka reāli brīvā tirgus faktori, kurus Latvija nevar ietekmēt,” norāda Šolks.

Viņš arī atgādina, ka industriālo piena produktu cenas pēdējā pusgada laikā ir piedzīvojušas būtisku kritumu pasaules tirgū – konkrēti sausais vājpiens no 1760 eiro/t uz 1400 eiro/t iepirkuma cena intervencē 1698 eiro/t), industriālais saldais krējums ar 42% tauku saturu no 3680 eiro/t, šobrīd 1700 eiro/t, industriālais, puscietais siers – 2800 – šobrīd 2040 eiro/t.

“Ja pieņem, ka kāds piena pārstrādes uzņēmums ražotu tikai iepriekšminētos vai citus industriālos piena produktus, piena iepirkuma cena nevarētu būt augstāka par 200 eiro par tonnu,” saka organizācijas vadītājs.

Viņš arī skaidro, ka piena iepirkuma cena novembrī bija 327 eiro par vienu tonnu, kas salīdzinājumā ar oktobri ir minimāls palielinājums par 0,1%, tomēr vēsturiski tā ir otra augstākā cena. Vēl lielāka – gandrīz 332 eiro – tā bija 2013. gadā. Cena pret pērno novembri ir pieaugusi par 16%. Bet, skatot līdzšinējos 11 mēnešus kopumā, cena pret pērno gadu ir kāpusi par 47%.

LPCS ir kooperatīvā sabiedrība, kurā ir 12 biedri, kas kopā pārstrādā apmēram 80% Latvijā rūpnieciski pārstrādātā piena.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv